V Mostě vrcholí přípravy na dvoudenní Mosteckou slavnost, která bude v areálu děkanského kostela v pátek a sobotu 8. a 9. září. Radnice, která veselici s koncerty a zábavními atrakcemi organizuje, se připravuje na nával. Stánků s nejrůznějším občerstvením budou desítky, aby se předešlo dlouhým frontám. Placení mají urychlit zvýhodněné kreditní karty Blue Card a opět budou v oběhu vratné kelímky za zálohu 50 korun. Kvůli očekávanému náporu lidí z širokého okolí vyhradí město na okraji areálu místo pro stanový tábor i úschovnu kol a koloběžek.

Návštěvnost Mostecké slavnosti se nepočítá, protože vstup je zdarma, ale loni podle odhadu navštívilo areál až 50 tisíc lidí, což je považováno za rekord. Před pár lety, kdy byla slavnost ještě jednodenní, se počet odhadovaných návštěvníků pohyboval od 15 tisíc do 30 tisíc. „Lidé se chtějí po covidu bavit, takže věříme, že pokud se počasí vydaří, bude letošní návštěvnost opět vysoká, možná i vyšší než ta loňská,“ sdělila Deníku mluvčí radnice Klára Vydrová.

Takto to pro představu vypadalo vloni:

Fotogalerie: Koncerty na Mostecké slavnosti, to byla jedna obrovská show

V okolí kostela, který je Národní kulturní památkou, budou tři pódia. Vystoupí na nich postupně třicítka zpěváků a kapel různých žánrů, například David Koller, Mirai, Ewa Farna, Žlutý pes, Yo Yo Band, Krucipüsk nebo Vojta Nedvěd. Město na hlavním pódiu mimo jiné vyhlásí výsledky ankety Srdcař Mostu 2023, ve které hlasovalo na pět tisíc lidí. Vítězové jednotlivých kategorií (Zlatuše Kazíková, Lukáš Bednařík, Veronika Vodičková, Míra Kuželka a Karel Otto Novák) obdrží na pódiu ocenění.

Zázemí s dobíjením

Na slavnosti bude možná i platba pomocí karty Blue Card, na kterou si její držitelé nabijí kredit na úhradu jídla, pití či pouťové zábavy. S touto kartou pak budou mít v areálu slevu 10 procent na občerstvení a atrakce. Kdo kartu nemá, může ji získat zdarma v turistickém centru v přízemí radnice nebo až na slavnosti za 30 korun, kde bude k mání na dobíjecích místech. Kdo si chce vše ještě víc usnadnit, může si kartu nabíjet online přes mobilní aplikaci NFCtron, která ukazuje zůstatek a umožňuje hodnocení prodejců. Máme také info, kde parkovat, kde konkrétně co bude na slavnostech, a to není všechno, píšeme dále i dalších akcích v Mostě.

Místo pro stanový tábor je za silnicí, na travnatém prostranství vedle oplocení hřbitova. Tábor bude ohrazen a nepřetržitě hlídán. Poblíž pořadatel umístí úschovnu kol a koloběžek a mobilní toalety. Pobyt v táboře od pátku do neděle vyjde jednu osobu na 100 korun při platbě online, nebo na 200 korun při platbě na místě.

Fotogalerie: Mostecká slavnost 2022

U rybníku vedle kostela bude sportovní zóna, kde se přestaví mostecké sportovní kluby a kde další zábavu pro děti obstará Středisko volného času. Svou činnost představí v areálu také hasiči a další organizace či spolky. Některé půjdou v tradičním průvodu, který vyrazí v sobotu ke kostelu z centra Mostu.

Kdo chce přijet na slavnost autem, musí počítat s dopravním omezením, protože silnice u kostela se promění v pěší zóny. Ze všech stran budou zákazy vjezdu pro auta návštěvníků, kteří budou muset využít okolní parkoviště nebo dorazit k areálu autobusem MHD či pěšky. 

Fotogalerie: Mostecká slavnost v sobotu 10. září

Turisté mohou návštěvu Mostecké slavnosti spojit s prohlídkou nedalekého jezera Most, kde má být větší klid.

Spanilá jízda Mostem

Druhou velkou akcí v Mostě budou ještě před městskou slavností proslulé automobilové závody. Mistrovství Evropy okruhových tahačů Czech Truck Prix se pojede na mosteckém autodromu poslední srpnový víkend, včetně pátku 25. srpna, kdy budou tréninky. Autodrom zároveň ožije závody Nascar Whelen Euro Series, Formel Vau a EuroLegend Cup. „Diváci budou moci parkovat uvnitř areálu, což ulehčí dopravě v okolí. U nedávných superbiků parkování v areálu nebylo možné vzhledem k omezené kapacitě místa,“ sdělil mluvčí autodromu Radek Laube.

Loňské závody trucků (30. ročník) navštívilo přes 35 tisíc fanoušků. I letos je čeká pestrý program. Součástí podniku bude také Truck Fest, určený hlavně pro truckery a dopravní společnosti, dále Bobík Road Show či takzvaná FanVillage s atrakcemi. Přijet má i mistr světa ve freestyle motokrosu Libor Podmol. Diváci budou moci u padoku sledovat zázemí týmů a novinkou bude pódium vedle věže. „Víkendový doprovodný program připravujeme vždy tak, aby si trucky užily i rodiny s dětmi,“ řekl Laube.

Trucková oslava motosportu, která je vrcholem letošní sezony, pronikne i do ulic města. Ve čtvrtek 24. srpna kolem půl šesté večer vyjede z autodromu spanilá jízda závodních speciálů. Zamíří do centra Mostu na velké parkovišti za budovou hlavní pošty, kde bude autogramiáda jezdců. Fandové se mohou těšit i na soutěže a na zvýhodněné vstupenky na závody. Těch se zúčastní i populární český tým Buggyra Racing s jezdcem Adamem Lackem.

Konec léta v Litvínově

Letní sezonu velkých akcí uzavře 28. a 29. září Svatomichaelská slavnost v Litvínově. Ta nabídne koncerty, divadelní představení, minifestival sportu, soutěže pro děti, mši a další program. Slavnost se bude konat na několika místech – náměstí Míru, Voigtovy sady, Zámecký park, Zámek Valdštejnů a Kostel sv. Michaela archanděla.