Podle zákona o předškolním vzdělávání musí rodiče své potomky povinně zapsat. Jde o děti narozené v době od září 2011 do konce srpna 2012.

AŽ PĚT TISÍC

Dle průzkumu, který Deník napříč městy v severních Čechách provedl, vyplývá, že k zápisu nedorazily desítky dětí.

„K zápisu se nedostavilo 48 dětí. Rodiče jsme se prostřednictvím sociálních pracovníků města pokusili zkontaktovat. Ve 27 případech jsme uspěli a situace se dále řeší společně s mateřskými školami. Po září bude situace jasnější,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí a školství litvínovské radnice Veronika Knoblochová.

Kdo dítě do školky posílat nebude, hrozí mu pokuta až pět tisíc korun. Cílem nového opatření je připravit předškoláky na školní docházku.

„Pokud se podaří rodiče dětí dohledat, řešíme to jednotlivě, dle možností. Některé děti mohou být umístěny v náhradní péči nebo v dětských domovech. Některé děti se mohou zdržovat dlouhodobě v zahraničí,“ říká mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Ilustrační foto.
Ústecký kraj zaplatí nemajetným dětem obědy ve školách

Ve většině měst tak zatím řízení o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání definitivně neuzavřeli. Rodiče také mohli přihlásit dítě i do jiné než spádové mateřské školy.

„Je potřeba počkat a data vyhodnotit. Jde o sociálně slabé rodiny, ale také spoustu lidí, kteří jsou v zahraničí anebo přihlásili dítě do jiného města. Vyhodnocení může trvat tak půl roku,“ říká mediální koordinátor Člověka v tísni Martin Kovalčík.

NEINFORMOVANÍ RODIČE

Právě Člověk v tísni se na předškolní vzdělávání zaměřuje ve svých klubech, ze kterých děti odcházejí do klasických mateřských škol. Úspěšný projekt z Bíliny se rozšířil po celé republice.

Velkým kamenem úrazu je podle Kovalčíka neinformovanost rodičů. „Máme čtrnáct předškolních klubů, kde připravujeme děti pro úspěšný vstup do systému základního školství. Spoustu jich je totiž ze sociálně slabých rodin, přijdou do školy a jsou ztracené. Setkáváme se ovšem s tím, že rodiče o této možnosti vůbec nevědí,“ podotýká Kovalčík.

Dle jeho názoru není pokutování rodin šťastné. „Efektivnější než represe by bylo najít ty rodiny a poskytnout jim individuální podporu,“ myslí si Kovalčík.

V Jablonci nad Nisou vytvořil magistrát k zápisu dětí města například informační kampaň. „Rozdávali jsme letáčky v místech, kde se předškolní děti pohybují, tedy na kroužcích, v čekárnách dětských lékařů nebo v knihovně,“ říká mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Seznam dětí, které se nepodaří dohledat ani Odboru sociální péče ochrany dětí předají města policii.

Některá města volají po revizi školského zákona. Například pětileté děti totiž nelze zařadit do přípravných tříd základních škol.

„V porovnání s loňským rokem tedy bude ve školním roce 2017/2018 v Trmicích o dvě tyto třídy méně,“ říká starostka Trmic na Ústecku Jana Oubrechtová. „Revizi a změnu textace školského zákona bychom určitě uvítali nejen v Trmicích,“ dodává Oubrechtová.

K zápisu do mateřských škol v Trmicích nepřišlo 17 z 35 dětí.

Ústecká zoo poprvé odchovala vzácné majny.
První odchov v ústecké zoo: Majny si budku před hnízděním upravily po svém