„Jediné možné řešení vidíme v tom, že město budovu odkoupí a převezme správu do svých rukou," tvrdí autoři petice. Podpisové archy jsou i v některých obchůdcích v okolí bloku. „Nechceme tu nepřizpůsobivé," řekla jedna z prodavaček. „Já si myslím, že petice nepomůže," dodala skepticky další obchodnice. Zlepšit situaci v domě nepomohlo podle petice ani předběžné opatření od soudu, ani rozhodnutí radnice k obnovení pokojného stavu.

Provoz bloku, na kterém váznou velké dluhy, komplikují složité vlastnické vztahy. I ty řešil soud. Dům má několik spoluvlastníků, kteří v něm nebydlí. Dva z nich Mosteckému deníku už dříve sdělili, že ubytovnu nechystají. „Jedná se o případném prodeji domu," řekl spolumajitel Tomáš Urban z firmy TU5. Ta městu nabídla odkup své třetiny domu za nezveřejněnou cenu. Radní v srpnu nabídku odmítli, totéž má udělat zastupitelstvo. To zasedne ve čtvrtek. Vedení města tvrdí, že vyčerpalo všechny možnosti pomoci. „S tím se nic nedá dělat," řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Nezabrala ani pokuta 2,5 milionu korun za odpojení bloku od centrálních dodávek tepla.

Na další vývoj je zvědavý i bývalý poslanec z Mostecka David Kádner, spoluautor návrhu na přísnější regulaci příspěvku na bydlení pro sociálně slabé. „Chápu, že město nechce blok 5 kupovat za předraženou, lichvářskou cenu, mělo by ale začít problém řešit," uvedl. Podle něj by mělo minimálně vyinkasovat pokutu 2,5 milionu.

Dům kdysi patřil městu. Podle starousedlíků problémy začaly už v roce 1998, kdy město prodalo blok 5 v privatizaci soukromé firmě, přestože blok si chtěli společně koupit nájemníci a zvelebit ho. Dnes je nejhorší v ulici.