U budovy, kde se vzdělávají dospělí, stojí hlouček žen. Přemýšlejí o otázce Deníku: Je správné, že lidé mají od ledna o třetinu nižší podporu v nezaměstnanosti, když skončí s prací bez takzvaných vážných důvodů?

„Člověk si platí sociální pojištění, a proto mi připadá nespravedlivé snižovat mu podporu, když dá výpověď,“ zlobí se 38letá Monika. „Já bych podporu nikomu nedávala. Ať se každý stará sám o sebe,“ namítá další z žen. „A co výpověď kvůli šikaně? Je divné, že to není vážný důvod,“ povzdechne si další oslovená.

Během ledna dostalo nižší podporu na Mostecku celkem 45 lidí – ukončili zaměstnání sami nebo na základě dohody. Úřad práce oznámil, že nikdo z nich nedoložil vážné důvody, které je vedli k výpovědi. Místo podpory ve výši 65 procent z průměrného měsíčního čistého výdělku ze svého posledního zaměstnání dostali podle přísnějšího zákona jen 45 procent. Například dělník, který domů nosil 10 tisíc korun, mohl ještě v prosinci dostat podporu 6 500 korun. Teď má nárok na 4 500 korun.

Podle úřadu jen tři lidé se snížením nesouhlasili a dodatečně se pokusili doložit vážné důvody. Měli ale smůlu. Úřad pozdní dokazování neuznává.

„Za vážné lze jednoznačně uznat zdravotní důvody, a to i v případě zdravotních problémů rodinných příslušníků. Vše ale musí být řádně doloženo a uvedeno už v dohodě o ukončení pracovního poměru,“ upozornil vedoucí odboru poradenství a zprostředkování zaměstnání Jiří Pánek.

Když dá někdo výpověď, protože nedostal plat, podpora se mu nekrátí. Nevyplacení mzdy je totiž uznatelným vážným důvodem.

Jeden z odmítnutých svou výpověď údajně dodatečně vysvětloval tím, že musel za prací cestovat. Úřad se divil, že téměř rok nepovažoval dojíždění za překážku.

Pozor si mají dát také lidé, kteří chtějí ukončit pracovní poměr ve zkušební době.

„I v těchto případech by měl impuls pro ukončení pracovního poměru vzejít od zaměstnavatele. V opačném případě musí zaměstnanec opět dokládat vážné důvody pro ukončení zaměstnání,“ konstatoval Pánek.

Ani po předložení všech listin nemá ale člověk vyhráno. O pravdivosti dokladů se úřad práce přesvědčuje ve správním řízení.