Do Janova se přistěhoval z košického Luníku, největšího romského ghetta na Slovensku. Proto ho nešokovalo, že v novém domově kvůli dluhům na energiích nejezdí výtah a topení nehřeje. „Ostatní už dávno odešli,“ říká asi 60letý Rom, když ukazuje na vylidňovaný soukromý panelák v Janově.

Přestože si oproti bývalé adrese polepšil, senior je naštvaný. Podle něj se o místní obyvatele nikdo nestará. Ani vlastníci bytů, kteří jen kasírují nájmy. „Sháním bydlení jinde. Majitel bytu chce velký nájem, ale my jsme museli topit elektřinou a plynem. Kdo nám zaplatí ty nedoplatky?“ ptá se. „Každý si myslí, že my, cikáni, nechceme pracovat, ale tady nikdo nečeká na dávky, aby vyšel. Kdo může, tak má nějakou brigádu. Třeba já dělám dělníka v chemičce,“ dodává.

Podobné příběhy o nesnázích překryje ve státní svátek nesmlouvavý hlas z druhého břehu. V sobotu 17. listopadu bude na litvínovském náměstí Míru manifestace Dělnické strany sociální spravedlnosti, jejíž předseda Tomáš Vandas připomene deset let od takzvané bitvy o Janov. Stovky nacionalistů a jejich příznivců tehdy nejprve v centru města demonstrovaly proti Romům a pak se při pochodu na Janov střetly s policií na okružní křižovatce pod sídlištěm, kde při pouličním násilí létaly dlažební kostky a granáty se slzným plynem. Těžkooděnci, policejní jízda a obrněná technika s vodním dělem extremisty v roce 2008 do Janova nepustili a zřejmě tak zabránili pokusu o největší protiromský pogrom na severu Čech. Nacionalisté na to budou pozítří v Litvínově vzpomínat jako na Den národní jednoty.

Opoziční zastupitel a sociální pracovník Petr Globočník (Litvínov Do toho) požádal radnici, aby se sobotním shromážděním zabývala. „Jedná se o připomenutí výročí protestů neonacistů, kteří pochodovali směrem na Janov. Město Litvínov by mělo dát najevo, že způsob, jakým budeme problematiku Janova řešit, bude zcela odlišný od toho, co nám tu bude předkládat pan Vandas,“ sdělil Globočník.

"Bitva o Janov" v archivu Deníku:

Radnice, která dostala oznámení o shromáždění předem, nemůže mítink politických radikálů zakázat. „Oznámení splňovalo veškeré náležitosti podle shromažďovacího zákona,“ uvedl tajemník úřadu Valdemar Havela. Radnice přesto požádala městskou a státní policii o součinnost. „O akci víme a přijali jsme bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Nová litvínovská koalice ANO, KSČM, SNK-ED a Litvínováci chce pokračovat v revitalizaci Janova. Během čtyř let hodlá zbourat čtyři koupené vybydlené paneláky a udržet na sídlišti asistenty prevence kriminality. Sociálnímu napětí chce předejít i tím, že ve městě podpoří úředně dozorované dostupné bydlení pro lidi s nižšími příjmy.

Janov se stal letos bezdoplatkovou zónou, která má snížit koncentraci chudých rodin odjinud. Opatření je důsledkem situace na sídlišti, která začala v 90. letech. Odliv starousedlíků doprovázený výprodeji bytů vedl k jejich obsazování dalšími sociálně slabými rodinami z vnitrozemí a Slovenska, což s rostoucím vandalstvím posílilo protiromské nálady. Po nepokojích v roce 2008 přijala radnice takzvanou nulovou toleranci s přísnějším dozorem a represivními vyhláškami. Během deseti let se z této strategie částečně upustilo, naopak se zvýšil počet poskytovatelů sociálních služeb a preventivních programů.