„Nemáme na dárky ani na jídlo,“ říkala před Vánocemi se slzami v očích matka dvou dětí, která již dva roky marně na Mostecku hledá zaměstnání. Po zveřejnění článku, kde Deník Lenčinu (celé jméno redakce na její žádost nezveřejňuje) životní situaci popsal, letos její čtrnáctiletá dcera a dvanáctiletý syn bez Ježíška nebyli.

Redakci se totiž ozvala makléřka z realitní kanceláře Trio Alena Vacínová.

„Paní Vacínová nám přinesla cukroví a díky její finanční pomocí jsem dětem mohla koupit i dárky, dokonce přislíbila, že se pokusí nám vyhledat i levnější podnájem. Moc jí děkuji, Vánoce tak byly opravdu pěkné,“ řekla včera čtyřicetiletá Mostečanka, která svým dětem koupila pod stromeček levnější mobilní telefony.

Lenčiným dětem chtějí pomoci také kováři z Moravy. Šest kovářů dalo dohromady oblečení a každý přispěl i finančním obnosem, který Lence dnes zašlou poštou. Lenčina otázka, zda koupit jídlo, nebo vánoční dárky, byla tak díky solidaritě lidí zodpovězena. Pokud by svým dětem chtěla totiž dárky koupit ze svého, narušilo by to její 806korunový měsíční rozpočet. Jejími měsíčními příjmy totiž jsou 3280 korun sociální státní podpory a 7566 korun na živobytí. Lenka ale každý měsíc musí zaplatit 7500 korun nájem, protože bydlí v podnájmu, 1750 korun pak elektřinu, plyn a televizi. Za obědy a léky pro děti dále vynaloží 800 korun. Na měsíc tak celé rodině zbude 806 korun.

„Co můžete dětem koupit, když vám nestačí peníze ani na jídlo? A to si mi syn stěžoval, že mu začíná téct do bot,“ svěřila se našim novinám starostlivá matka.