Kromě těchto nových projektů obec připravuje restart společenských akcí, pokud to umožní epidemiologická situace. Jedná se například o oslavu 60. výročí vzniku místní základní školy. Co se týče služeb, obec by uvítala praktického lékaře pro dospělé, který od loňska chybí.

Zdroj: DeníkZda se letos podaří zahájit a dokončit všechny připravované stavební záměry, bude záležet hlavně na obdržení dotací. V ulici Bílinská se má rekonstruovat cesta pro pěší v úseku mezi hasičárnou a dolním náměstíčkem. Starý mobiliář zmizí. „Budeme dělat nové lavičky, nové zábradlí i nové obrubníky,“ sdělil starosta Petr Škanta. Na nevyhovujícím dolním náměstíčku se změní například autobusové zastávky, aby odpovídaly normám. Obec chystá také projekt na modernizaci horního náměstíčka u kulturního domu Stromovka, kde mají točnu autobusy. V plánu je i vylepšení okolních ploch u budovy obecního úřadu, která byla loni zateplena. Počítá se tam s parčíkem.

Muž si v Mostě naklonil popelnici, aby mohl sesbírat odpad na dně. Záběr z roku 2013.
Najde bordeláře u popelnic. Umělá inteligence v noci varuje mostecké strážníky

Novinkou je bikepark, jenž má vzniknout na okraji obce na pozemku po nevyužívaném starém fotbalovém hřišti poblíž silnice na bývalé Libkovice. Areál se speciální dráhou pro terénní cyklistiku bude jeden z největších svého druhu v Ústeckém kraji. Bikepark by měl být volně přístupný a pod dozorem kamer. Obec má vše připravené, včetně stavebního povolení. O financování bude ještě jednat zastupitelstvo. Náklady se odhadují na více než pět milionů korun, ale většinu zaplatí stát v rámci revitalizačního programu známého jako „18 ekomiliard“.

Vládní meziresortní komise pro řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v severozápadních Čechách loni v prosinci schválila sedm revitalizačních projektů, z nichž jeden je právě bikepark. Kromě Braňan uspěly se svými záměry například Teplice, Krupka či Osek. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller program ocenil. „Vnímám ho jako velice účinný nástroj pro financování revitalizačních projektů zejména pro menší obce,“ sdělil. Z ekomiliard, které vyčlenila vláda v roce 2002 z privatizačních výnosů, se v minulosti hradilo i vybudování jezera Most.

Kultura a chybějící lékař

Braňany chtějí letos uspořádat tradiční kulturní akce, ale zatím není nic jisté. Rozhodne se podle aktuálních vládních proticovidových opatření. Když to bude možné, obec uspořádá také oblíbenou dětskou oslavu k ukončení školního roku nebo zábavu k závěru letních prázdnin. Připravuje se i slavnost k šedesátému výročí založení základní školy. Výročí bylo loni, ale protože pandemie uspořádání společenské akce neumožnila, odložila se na letošní červen či září. Kvůli ní obec vytiskne další várku svých brožur o historii Braňan, protože o první vydání byl velký zájem. Na akci s exkurzí a kulturním programem ve škole by měli přijet také bývalí absolventi. S nimi se slavilo už v roce 2011, kdy bylo škole padesát let.

Křižovatka ulic Topolová a Jana Palacha v Mostě.
Už se hledá projektant na změnu mostecké křižovatky, která bude okružní

Nyní obec řeší chybějícího praktického lékaře pro dospělé pacienty. Ti od loňska musejí jezdit do okolních měst, protože předchozí lékař ordinaci opustil. „Hledáme nového, ale nikoho nemůžeme sehnat. Nepomohly ani inzeráty,“ uvedl starosta. Zdravotní středisko je přitom vybavené a dojíždí tam zubař.

„Já jsem tady maximálně spokojen, mně tady nic nechybí,“ řekl 74letý elektrikář Jiří Hegedüs. V Braňanech žije od roku 1956, kdy mu bylo osm let. Kdysi bydlel v bytě ve Fabrice. Tak se říkalo dvěma historickým domům v horní části obce, kde byla původně továrna na keramiku a chemikálie. Teď už areál nestojí.

Obec Braňany
Má 1 200 obyvatel. Leží 5 kilometrů od Mostu mezi kopci Kaňkov a Červený vrch a hnědouhelným velkolomem. V obci je zdravotnické středisko, škola, školka, kulturní dům, pošta, hospoda, obchůdky, obecní knihovna, selský dvůr i sbor dobrovolných hasičů. Většina z nich žije v zateplených obecních činžácích. V obci má pobočku i výrobce technických plynů Siad.
Na obec i důl je pěkná vyhlídka ze svahu nad zahrádkami, kde stojí malá rozhledna a altán s informacemi o obci, historii a těžbě. Po těžbě má vzniknout u obce jezero o rozloze přes 900 hektarů (jezero Most má přes 300) a s hloubkou přes 100 metrů.
Braňany jsou poprvé písemně zmíněny ve 13. století. Pod Červeným vrchem stála tvrz Červený Dvůr.
Název Braňany je údajně odvozen od slova „brána“, protože starobylá ves ležící u údolní cesty z Mostu do Bíliny tvořila mezi kopci přirozenou bránu.