Děti přijela povzbudit i motivovat Miss České republiky a inženýrka ekonomie Nikola Kokyová. „Je to pro mě velmi důležitý den. Je připomínkou bohatství naší historie, kultury a tradic. Vzdělání hraje klíčovou roli v cestě za lepší budoucností a má velkou moc měnit naše životy. Proto je důležité, aby k němu měli všichni rovný přístup,“ uvedla.

Podle Kokyové je den Romů také symbolem respektu a vzájemné inspirace. „Společnými silami můžeme překonat veškeré předsudky,“ dodala.

Děti z Dětského domova v Mostě samy od sebe uklízejí veřejné prostranství u bloku 518 v Mostě.
Děti uklízely Most, zaskočily dospělé. Radnice posílí čistotu z peněz za vajgly

Žáci janovské školy se během projektového dne učili například plést košíky, poznávat byliny a vařit romské taštičky pišot. Součástí programu byly i další ruční práce, tanec, hudba, sport nebo představení pracovní náplně holičů a kadeřníků, včetně rad, jak se stát úspěšným zaměstnancem či živnostníkem. Některá stanoviště byla v nedalekém Sousedském domě Libuše.

Mezinárodní den Romů se v ČR slaví od roku 2001 a připadá na 8. dubna. Odkazuje na rok 1971, kdy vznikla Mezinárodní romská unie, která poprvé ustanovila podobu romské vlajky a upřednostnila označení Romové pro toto etnikum.

Janov

Janov patří k největším sociálně vyloučeným lokalitám v ČR. Na sídlišti žije početná romská komunita. Místní základní a mateřská škola je v této obytné zóně zmítané řadou společenských problémů nejdůležitější institucí.