U Repre budou v úterý 27. února protestovat s transparenty proti projektu na rekonstrukci kulturního domu. Mítink začne v 17 hodin a organizuje ho iniciativa The most Most. Stojí za ní skupina vysokoškolských studentů usilujících o šetrnější rekonstrukci Repre.
Tito patrioti nedávno neuspěli s hromadnou výzvou k zastavení příprav rekonstrukce a k vypsání nové veřejné zakázky řešené formou soutěžního dialogu. „Město odmítlo udělat jakékoliv změny v projektu a nevyhovělo tak požadavkům 1 100 občanů, rozhodli jsme se proto náš nesouhlas ukázat veřejně,“ vysvětlil důvody demonstrace Adam Malý z The most Most.
Podle iniciativy projekt obsahuje nedostatky, které ve 24stránkové analýze popsal student architektury Martin Trávníček. Ten ve své práci navázal na předchozí odbornou kritiku.
Aktivisté varují, že chystaná přestavba nevratným způsobem znehodnotí architektonické kvality budovy. Kromě vyjádření nesouhlasu chtějí účastníci protestu požádat o citlivější přístup k rekonstrukci a vyzvat město k zapojení občanů do diskuze o budoucí podobě Repre.
„Nenecháme si budovu Repre vzít. Vnímáme silnější kritické hlasy, které stále častěji volají po demonstraci. Rádi bychom, aby i magistrát pochopil, že budova má neocenitelnou hodnotu, kterou rekonstrukce zničí,“ upozornil Malý.
Stav záměru
* Mostečtí radní rozhodli 15. února o výběru zhotovitele na rekonstrukci Repre, zahrnující stěhování knihovny. Komise vybrala při soutěži stavebních firem zatím nejmenovanou společnost, která nabídla nejnižší cenu, necelých 785 milionů korun bez DPH.
* Nyní běží lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí. Pokud řízení skončí bez průtahů, radnice s vybraným zhotovitelem uzavře do jara smlouvu a začne rekonstrukce. Do 31. prosince 2026 by mělo být Repre v provozu.
Akce potrvá zhruba půl hodiny a pořadatel očekává účast přibližně stovky lidí. Po demonstraci se má konat přednáška, která veřejnosti projekt podrobně představí a zhodnotí. Místo přednášky pořadatel před akcí upřesní.
Dosud se kvůli Repre konaly dvě demonstrace, první v listopadu 2019 a druhá v září 2020. Nekonaly se ale u kulturního domu, ale u budovy městské knihovny v ulici Moskevská.
Desítky lidí tehdy požadovaly zrušení plánovaného stěhování knihovny do Repre. Tyto protesty vedla občanská iniciativa Zachraňme mosteckou knihovnu, která na petici proti přesunu knihovny shromáždila přes dva tisíce podpisů.
Nápad přestěhovat knihovnu do Repre vznikl v roce 2015, kdy chátrající kulturní dům určený k demolici město získalo zpět od firmy Crestyl a začalo připravovat modernizaci. Studie využitelnosti a statický průzkum v roce 2016 prokázaly, že knihovnu lze do Repre přemístit.
Fotogalerie: Mostecké Repre a jeho okolí.
Veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace vyhrála o rok později s nabídkovou cenou 17,7 milionu korun společnost Artech. Kritici tenkrát městu vytkli, že nevyhlásilo na rekonstrukci Repre architektonickou soutěž. Radnice od té doby projekt usilovně hájí. „Těch osm let příprav bylo docela vyčerpávajících,“ sdělil primátor Marek Hrvol.
Podle něj jiné řešení, než to současné, není a radní museli vzít odpovědnost do svých rukou. Na stole totiž leží rekordní půlmiliardová dotace, o kterou město nechce přijít a která má pomoci zastavit chátrání kulturního domu a jeho okolí. „Málokdo si uvědomuje, že jsme Repre vytáhli z pařátů investora, který ho chtěl zbourat. Objekt jsme zachránili a naprojektovali jeho rekonstrukci. Mrzí mě, že na tohle se zapomíná,“ uvedl primátor.
Radnice argumentuje i tím, že má z roku 2017 písemné svolení ke zvolenému postupu od hlavního autora návrhu Repre, dnes již zemřelého architekta Mojmíra Böhma. „Tímto výslovně nesouhlasím, aby v rámci předprojektové a projektové přípravy rekonstrukce tohoto objektu byly pořádány jakékoliv architektonické soutěže, které by směřovaly k rekonstrukci a stavebním úpravám díla měnícího architektonickou podobu, respektive byly v rozporu s mým autorským právem k dílu,“ stojí v prohlášení architekta.
Oponenti ale namítají, že Böhm architektonickou soutěž vyloženě nezakázal, pouze za svou osobu stanovil limity, které by se soutěží daly dodržet. Kritici současného projektu se odvolávají na dopis, který Böhm poslal v roce 2018 bývalému primátorovi a který na svém webu tehdy zveřejnil architekt Ondřej Beneš, jenž s Böhmem i městem jednal o nalezení co nejlepšího řešení pro Repre, včetně širších urbanistických vazeb.
Böhm v tomto vyjádření mimo jiné uvedl, že návrh městem vybrané projekční firmy příliš nerespektuje nejsilnější stránky Repre. „Bylo by určitě vhodné, kdyby výzvu, kterou dodnes modernistický Most představuje, mohli společně řešit opět ti nejlepší z produktivní generace architektů a urbanistů, ne pouze specialisté s dopravním zaměřením, jako to řeší některá jiná města při obnově veřejných prostranství,“ napsal v roce 2018 architekt, který doporučil rozpracovat koncepci architekta Beneše, respektující charakter a hodnoty domu.
Tohle vám možná uniklo:
Omezení v části Mostu