Když se nezávislá mostecká senátorka Alena Dernerová v úterý dozvěděla, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podá s celou vládou demisi kvůli konfliktům s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), zažila překvapení, jako když dostanete nemilý dárek.

„Byl to pro mě šok," řekla Deníku nejoblíbenější politička na Mostecku. Vzdát se vládnutí půl roku před řádnými volbami do sněmovny je podle ní nestátnické a nerozumné. Za nesmysl označila jednu z možných variant, že volby by byly během letních prázdnin. Za řešení nepovažuje ani přechodnou úřednickou vládu a další improvizace. Obává se politické nestability a negativního vlivu na českou ekonomiku, které se teď daří. Podle Dernerové si pánové Sobotka a Babiš měli vše vyříkat mezi čtyřma očima a jako chlapi: měli na to dostatek času, protože spory byly dlouhodobé.

„Tímto svým krokem pan premiér Sobotka přehodil odpovědnost na pana prezidenta Zemana," uvedl poslanec za ANO Bronislav Schwarz z Lomu. „Bude to ještě zajímavé," dodal.

Podobný závěr si udělal Michal Kučera, lounský poslanec za TOP 09. „Premiér Sobotka předal celou záležitost a rozhodování o situaci do rukou prezidenta republiky, čímž podle mě ukázal, že je slabým premiérem," uvedl  Kučera.

Podle něj Babiše dohnaly jeho kauzy z minulosti. „Problém se dal jednoduše vyřešit tím, že by byl odvolán z funkce ministra financí," sdělil Kučera. Premiér podle něj k tomu odvahu nenašel, místo toho rozhodl o demisi celé vlády a další kroky dává k posouzení prezidentovi. „Vysvětluje to tím, že údajně nechce dělat z Babiše mučedníka, aby ještě více nestoupaly jeho preference u voličů, ale toto chování v případě důležitých státnických kroků se mi zdá nevhodné a slabé," dodal Kučera.

„Krize byla veliká," připustila mostecká poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová. Myslí si, že premiér nevěděl, jak z toho ven, a tak vše rázně ukončil k překvapení všech. Co bude dál, netuší, zřejmě politické vakuum. Variant řešení je podle ní víc a velkou roli sehraje prezident. Aulická je pro řádný termín voleb, létu nevěří.

„Nebudu říkat vůbec nic," reagoval chomutovský poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD. Toho zpráva o pádu vlády zaskočila na jednání na Slovensku.

Zpravodajové Deníku: Martin Vokurka, Libor Želinský, Miroslava Šebestová