Deník zjistil, že tato strana pošle za dva týdny do problémového litvínovského sídliště Janov své Ochranné sbory (OS-DS). Na janovských ulicích se objeví deset až patnáct hlídkujících mladíků, kteří nesmí mluvit s novináři. Na rukávech budou mít pásku s logem sboru – obrázek meče uprostřed rudého ozubeného kola.

„Úkolem našeho týmu nebude nahrazování ozbrojených policejních složek, ale pomoc slušným obyvatelům Janova,“ řekl ve čtvrtek Deníku Tomáš Vandas, vrchní velitel OS-DS a předseda strany. Sbor přijede do Janova už na přelomu září a října. Rozkaz má znít: sledovat situaci a upozorňovat policii na protiprávní jednání nepřizpůsobivých skupin obyvatel.

„Předpokládáme, že to vyvolá reakci policie, městského úřadu a celostátních médiích. Chceme naší aktivitou vyprovokovat instituce k vyřešení problémů na sídlišti,“ uvedl Vandas.

Jde o dobře načasovanou politickou kampaň Dělnické strany. Krajské volby začnou 17. října. Sbory podle Vandase zůstanou v Janově možná i několik dní. Vandas má před jejich nasazením předvolební mítink v Mostě a Litvínově.

Proč chce radikální opozice vládních stran udělat v Janově rozruch, když nedávno radnici opatrně pochválila za snahu vrátit do Janova klid?

Podle krajského lídra DS Jiřího Štěpánka se situace na sídlišti opět vyostřuje. „Podle místních občanů představitelé města jakoby pozapomněli na své sliby o řešení problémů v této lokalitě. Městská policie i Policie ČR se prý opět nesnaží reagovat na připomínky a naléhání občanů k vyřešení chování nepřizpůsobivých skupin a k zajištění veřejného pořádku,“ oznámil ve středu Štěpánek. Členové strany prý situaci v Janově utajeně monitorují a pořizují fotodokumentaci.

„Jednoznačně odmítám, že by město v Janově nic nedělalo,“ řekl ve čtvrtek Deníku litvínovský starosta Milan Šťovíček (ODS). Opět zdůraznil, že město například zřídilo strážnickou služebnu, dohodlo se státní policií zesílenou kontrolu, podpořilo vzniklý osadní výbor a spolupracuje s neziskovými organizacemi. Teď jedná radnice o rozpočtu a dalších možných investicích do Janova. Chystá pro něj velký rozvojový projekt. „Takové změny ale nejdou udělat ze dne na den,“ dodal starosta. Podle něj radnice zaznamenává pozitivní ohlasy na přijatá opatření.

Úřad práce chce od ledna dotovat mzdy novým terénním pracovníkům v Janově, kteří budou civilními zaměstnanci městské policie. Komlexní poradenství zadluženým a nezaměstnaným rodinám, má zmírnit sociální napětí mezi komunitami. Projekt, který zahrnuje i Obrnice a Most, úřad předloží ministerstvu práce do konce září. „Cílem projektu je nastartovat spolupráci veřejné správy a nestátních organizací při práci přímo v problematických romských lokalitách,“ řekla Alena Zieglerová z Úřadu práce v Mostě.