Ministr vnitra ji označil za extremistickou, podle odborníků zastřešuje neonacistické skupiny a v litvínovském Janově se po její akci na sklonku loňského roku rozpoutala největší bitva s policisty v dějinách České republiky. Teď míří ultrapravicová Dělnická strana do Brna.

Již za týden zavlají její prapory s černými písmeny DS v ozubeném kole před Nejvyšším správním soudem na Moravském náměstí. Právě tam se totiž bude rozhodovat o jejím zrušení a podle informací Brněnského deníku Rovnost se do města chystá asi stovka příznivců strany včetně neonacistů.
„Nebudeme bojkotovat soudní projednávání, jen mu vyjádříme podporu. Po vynesení verdiktu se chystám vystoupit s krátkým projevem,“ uvedl předseda strany Tomáš Vandas k akci, kterou plánuje na středu 18. února dopoledne.

Přestože Vandas ujišťuje, že bude akce strany klidná, strážníci a policisté jsou ve střehu. Už teď ví, že kvůli možným konfliktům jich bude připraveno několik desítek. „Mohu potvrdit, že budeme ve spolupráci s policisty dohlížet na to, aby nedošlo k narušení veřejného pořádku,“ řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Antifašisté, kteří plány a akce neonacistů dlouhodobě monitorují, potvrzují, že do Brna s velkou pravděpodobností příznivci ultrapravice skutečně přijedou. „Máme zprávy o tom, že se neonacisté demonstrace Dělnické strany zúčastní,“ uvedl člen brněnské Antifašistické akce, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Problémy se nedají vyloučit například proto, že podle odborníků soudci skutečně Dělnickou stranu na popud vlády zruší. Reakci demonstrujících příznivců ultrapravice na takovou zprávu nedokáží ani experti odhadnout. Shodují se ale v tom, že v zájmu strany není dávat podněty k násilí. A to i přesto, že už je její propojení na neonacistický Národní odpor nebo Autonomní nacionalisty podle mnohých oficiální.

„Dělnická strana se nejspíš bude snažit o to, aby nezavdala příčiny k policejní represi a případné extremisty bude krotit. Usiluje o popularitu,“ vysvětluje například politolog Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podobný názor má i Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost. „Dělnické straně by spíš ublížilo, kdyby po vyhlášení rozsudku došlo k násilí. K němu by podle mě mohlo dojít až po čtrnácti dnech od verdiktu, kdy by strana fakticky zanikla,“ domnívá se Cakl.

Předseda strany Vandas počítá s tím, že pro něj soudní rozhodnutí bude negativní. A už má také plán, jak se s případným zrušením vypořádá. „V případě, že se tak stane, do čtrnácti dnů vytvoříme stranu novou s podobným jménem. Naši odpůrci si myslí, že když nás zruší, nebudeme kandidovat do evropských voleb. To se ale mýlí,“ prohlásil Vandas.

Dělnická strana zatím plánovanou demonstraci před Nejvyšším správním soudem v Brně nenahlásila městské části. Podle Vandase to ani pro akci na podporu soudního jednání není potřeba. Politolog Mareš mu ale oponuje. „Každá demonstrace, na které zazní politické požadavky, by měla být ohlášená,“ poznamenal Mareš.