„Kdy budeme v novinách?“ ptají se zaprášení romští dělníci. Chtějí, aby celá republika věděla, že Chánov, se kterým si dosud úřady nevěděly rady, se mění k lepšímu a oni jsou součástí té neobvyklé historické události.

Stavební firmy najaté radnicí začaly s pomocí zaměstnaných místních obyvatel rekonstruovat chánovské paneláky. Opraví čtyři: bloky 2, 8, 11, 13. Na víc nejsou peníze.

Mezi sutí, lopatami a košťaty v druhém patře vybydlené „osmičky“ si uvědomíte, že Chánov dostal obrovskou šanci. O tom, zda se romské ghetto skutečně změní k lepšímu a rodiny se z něj nebudou stěhovat do města, kde je řada lidí nechce, se bude ještě dlouho diskutovat. Zda nová generace chánovských nájemníků s pomocí radnice, neziskovek, kamer a hlídek, zabrání devastaci, ukáže čas.

Město uhradí rekonstrukci z úvěru 42,9 milionu korun od České spořitelny. Většinu splatí z dotace od EU, která v ČR podpořila přes 700 projektů na zlepšení problémových sídlišť v 41 městech. Celostátní pomoc zanedbaným obytným zónám bude stát až 5,5 miliardy korun, EU dá 2,5 miliardy. „Výzva je stále otevřena a zbývá dostatek prostředků pro případné další zájemce,“ sdělila ředitelka Centra pro regionální rozvoj ČR Markéta Reedová.

V oblasti regenerace bytových domů jsou výsledkem zrekonstruované a zateplené panelové domy, nová okna, opravené výtahy nebo modernizované vstupní chodby a další společné prostory v domech. V oblasti revitalizace veřejných prostranství města opravila chodníky, vybudovala nová zpevněná parkoviště a autobusové točny, rekonstruovala náměstí, rekultivovala parky nebo dokonce postavila nový městský park na místě bývalé vojenské střelnice.