O způsobu, jak zabránit zneužívání dávek má hejtman Šulc jasnou představu. „Uvažuje se o zavedení tzv. institutu elektronické peněženky pro nákup vybraných potravin, dětského ošacení či školních pomůcek, a to u obchodních společností vzešlých z výběrovém řízení,“ uvedl Šulc. To by se týkalo dávek tzv. pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc). „Základem opatření proti zneužívání sociálních dávek je to, že nepřizpůsobiví občané nesmějí do ruky vůbec hotové peníze dostat,“ říká hejtman.

Čísla, která na konferenci v litvínovské střední odborné Schole Humanitas, zazněla, byla alarmující: za prvních šest měsíců v roce bylo na sociálních dávkách vyplaceno o 13 milionů korun více než za stejné období v loňském roce.
„Značná část sociálních dávek končí v alkoholu, drogách či ve hracích automatech, a to nelze už dál trpět. Na Mostecku se snížila nezaměstnanost na cca 16%, přibývají stovky pracovních míst, brzy ale přijde doba, kdy tu už nebudou lidi, kteří by byli ochotni pracovat. Žít na dávkách je jejich jediný přístup k životu,“ varoval krajský hejtman Jiří Šulc a dodal, že snad ještě pracovat načerno a trochu si přivydělat je cílem některých nezaměstnaných.
„Spousty sociálně slabých rodin je dnes zadluženo a dobře vědí, že ze sociálních dávek jim exekutor peníze nevezme, na to je, žel, takový zákon,“ hřímal dál hejtman. Na nepostihnutelnosti podvádění při pobírání dávek se shodli všichni přítomní starostové. „I nás překvapilo, jak pozitivně starostové obcí reagovali, přitom se jednalo zatím o jakousi informační schůzku,“ řekl Deníku starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Jak opatření zavést do praxe není však ještě představitelům obcí jasné. „Hledáme řešení, jak to udělat, aby se lidem nedostaly peníze k rukám. Ono to totiž zatím naráží na spousty problémů,“ vysvětlil Šťovíček s tím, že zatím musí k projektu ještě zjistit, zda jsou taková opatření vůbec legislativně možná.
Vyřešení všech problémů s realizací projektu bude mít na starost expertní tým. „Za Litvínov tam bude místostarosta Martin Klika, který má sociální oblast na starost, ten si z úřadu svolá ještě další zástupce,“ řekl litvínovský starosta. Do týmu pracovní skupiny se zařadí také zástupci města Mostu, Ústeckého kraje a mosteckého úřadu práce.