Sociální pracovníci budou rozvážet dalším lidem v nouzi vybavení do zimy. Teplé oblečení, obuv, spacáky, karimatky, nádobí a základní potřeby pro bezdomovce poskytla veřejnost během prosincové sbírky Daruj a zahřej, kterou uspořádala mostecká městská policie. Pomoc nejchudším jednotlivcům i rodinám, která vyvolala velký zájem movitějších obyvatel, zajistilo několik dobročinných organizací.

„Shromáždili jsme toho opravdu hodně. Byl jsem překvapen, kolik lidí se zapojilo,“ sdělil mluvčí městské policie Vlastimil Litto. Lidé nosili na čtyři sběrná místa věci nejen pro muže, ale i pro ženy a děti. „Darů máme plnou zasedací místnost. Takovou podporu jsem nečekala, byla rekordní,“ řekla vedoucí Azylového domu pro muže v Mostě Lucie Průšová.

Správa zařízení, které provozuje obecně prospěšná společnost K srdci klíč, využívá věci pro své klienty. Část darů skončila i na pobočkách organizace, která má také noclehárny a pomáhá s ubytováním rodinám s dětmi bez střechy nad hlavou. Sociální pracovníci uvítali, že někteří dárci nejprve zatelefonovali a ptali se, co je ještě zapotřebí. Díky tomu se k oděvům přidalo třeba nádobí či sušáky na prádlo.

Věci pro zahřátí služba odvezla i do stanového městečka v Litvínově a příští týden sociální pracovníci objedou místa v Mostě, kde se mají zdržovat další bezdomovci. Podle strážníků teď nejsou v ulicích, parcích a okolních lesících moc vidět, protože většina se jich zdržuje v budovách, například na nádraží a v nemocnici.

Městská policie Most vyhlásila 2. ročník sbírky zimního ošacení koncem loňska a do projektu se zapojily také Diakonie ČCE se svým Azylovým domem pro ženy a matky s dětmi v tísni v Mostě a organizace Oblastní charita Most, která nyní organizuje Tříkrálovou sbírku.

K Tříkrálové sbírce se letos na Mostecku přidaly i některé základní a střední školy, například 1. ZŠ, 3. ZŠ, 8. ZŠ, 10. ZŠ a 14. ZŠ nebo Střední škola diplomacie a veřejné správy, které mají zapečetěnou pokladničku přímo ve svých budovách, kde mohou průběžně přispívat žáci i zaměstnanci. Další školy, třeba 18. ZŠ, 11. ZŠ a Střední odborná škola InterDACT v Mostě, se s organizátory domluvily, že je koledníci navštíví.

„Pevně věříme, že se toto zapojení škol ujme a stane se z toho tradice pro další roky a že se příští rok sbírky zúčastní i další školy,“ uvedla za Oblastní charitu Most vedoucí služeb prevence na Mostecku Helena Fadrhonsová.

Tříkrálová sbírka skončí v pondělí

Tříkrálová sbírka skončí v pondělí 14. ledna. Z peněz, které dárci vhodí koledníkům do kasičky, pomůže 65 procent regionu, 15 procent využije na své projekty místní Charita, 10 procent půjde na pomoc v zahraničí, 5 procent na celostátní dobročinné projekty a zbytek je režie Tříkrálové sbírky. Tu lze podpořit i přes mobil dárcovskou DMS.