Role Ježíška se při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu na Prvním náměstí zhostili někteří Mostečané. Návštěvníci vánoční slavnosti mohli splnit přání dětí z dětských domovů.

Ve stánku, který již poosmé připravilo Centrum volného času (CVČ), si každý dárce mohl vybrat modrou či růžovou obálku s představou o dárku konkrétního dítěte a předpokládanou finanční částkou.

„Děti z dětských domovůnám napsaly, co by od Ježíška chtěly. Připravili jsme pak obálky i s fotkami dětí. Holky měly růžové obálky, kluci modré,“ sdělila Ivana Lhotáková z CVČ.

Ze sto obálek zbylo CVČ dvacet. „Obálky, které se nerozdaly, jsou k dispozici každý den u nás v Centru volného času. Pokud by měl někdo o obálku s dárkem zájem, stačí nás zkontaktovat,“ řekla Ivana Lhotáková.

Roli Ježíška si lidé mohou do 17. prosince vyzkoušet i v obchodním domě Central Most, kde je od včerejška umístěn strom splněných přání. Na stejném místě byl už v loňském roce.

Návštěvníci Centralu tak mohou podle přání dětí koupit dárek, který pak předají hosteskám.

Co si děti přejí?
– žehličku na vlasy
– batoh a cestovní tašku
–flash disk
–parfém Lamborghini
–el. holící strojek
–sálovky značky Nike
–stan
–velkou klec na křečka

V mosteckém dětském domově žije 48 dětí. Přibližně třicet jich ale na Vánoce v domově zůstává. „Vánoční stromeček máme každý rok. Stavbaři ale nyní domov rekonstruují, takže letos budou Vánoce jiné. Děti si udělají program s vychovatelem, který uzná za vhodný. Osmnáctého prosince budeme mít Vánoce nanečisto plus besídku v městské knihovně,“ sdělila ředitelka domova Marcela Stützová, podle které by největším dárkem pro děti bylo, kdyby mohly být ve svých rodinách.

Dalších 31 dětí žije v dětském domově v Hoře Svaté Kateřiny. Z dětí od pěti do devatenácti let jich na vánoční svátky k rodině odjíždí jen polovina.

"Vánoce tady slavíme ve velkém stylu, ale bez sponzorů bychom na dárky peníze neměly. Všichni máme společnou večeři a zpíváme koledy. Děti jsou rozděleny do čtyř rodin, po večeři se tedy odeberou do svých bytů, kde jim teta nebo strejda dají dárky. Pozvaní jsou samozřejmě i sponzoři, kteří v tu chvíli nahrazují roli rodičů. Děti se totiž s dárkem mají alespoň komu pochlubit,“ vysvětlila Hana Řebíková, ředitelka dětského domova Hora Svaté Kateřiny.