Nic se měnit nebude. Zastupitelstvo v Mostě zamítlo návrh opozičního Sdružení Mostečané Mostu (SMM) na omezení doplatku na bydlení ve všech bytových domech ve městě kromě okrajových částí Vtelno, Rudolice, Čepirohy a Souš, kde jsou rodinné domy. Seznam bezdoplatkových zón se tak nerozšíří.

Úřad práce na popud radnice nepřiznává tuto sociální dávku v šesti mosteckých lokalitách od loňského prosince, kdy začal platit zákaz vyplácení nově přistěhovaným lidem v hmotné nouzi. „Měli bychom využít všechny možnosti, které nám zákon dává, a pomoci si sami, dokud nám nepomohou poslanci a senátoři novým zákonem,“ obhajoval návrh Luboš Pitín (SMM).

Ilustrační foto
Politici v Mostě se přou o zákaz vyplácení doplatků na bydlení

Podle vládnoucí koalice by však rozšiřování zón přínos nemělo, protože nechtěná migrace pokračuje. Řešení naopak vidí v tlaku na stát, aby změnil systém dávek. „Je třeba systém upravit a nastavit tvrdší kritéria poskytování dávek,“ řekl primátor Jan Paparega z hnutí Severočeši Most (SM).

Do bezdoplatkových zón patří Stovky, Sedmistovky, věžáky za Rozkvětem a úřadem práce a bloky 525 a 518, kde samospráva prokázala nejvíce sociálních problémů. Od prosince do května tam počet vyplacených doplatků klesl z 552 na 293, ale rodiny závislé na pomoci státu se do zón stěhují dál. „Doplatek pro ně není zásadním příjmem, bydlení si zaplatí z jiných dávek,“ připomněla náměstkyně primátora Markéta Stará (SM).

Klíčovou dávku, příspěvek na bydlení, radnice regulovat nemůže.

Mostecká Stovka, sociálně vyloučená lokalita
My a ghetto? Most se bránit musí, tvrdí lidé z lepších čtvrtí

Podle zastupitelky a senátorky Aleny Dernerové (SM) zákonodárci v Praze nechápou situaci v regionu. „Nějaký nový systém by to chtělo. Budu podporovat jakoukoli smysluplnou změnu,“ sdělila.

Také zastupitel a poslanec Jiří Schiller (ANO) nevidí řešení v bezdoplatkových zónách, ale v legislativě. „My z Ústeckého kraje pro to děláme maximum, ale v Poslanecké sněmovně zatím narážíme na nepochopení,“ poznamenal. Podle něj z byznysu s chudobou profitují hlavně Praha a střední Čechy, odkud vlastníci domů stěhují sociálně slabé na sever Čech do státem dotovaných pronájmů. Podle Schillera je třeba prosadit návrh na zjednodušení dávek a dotace na vytváření dostupných obecních bytů s regulovaným nájemným, které by mělo určit cenový strop pro podporované nájemní bydlení v soukromých bytech.

Sídliště Janov
Celý Most má být ghettem, Litvínov zatím vystačí s Janovem

Kdyby Most zakázal nové doplatky ve všech bytových domech, ohrozilo by to podle náměstkyně primátora například seniory, kteří by se po úmrtí partnera chtěli přestěhovat do menšího bytu, ale podporu kvůli změně adresy by už nedostali. Totéž by potkalo i matky s dětmi, které z azylu míří do podnájmů. „Snížila by se jim dostupnost bydlení,“ řekl vedoucí Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v tísni Jan Panocha.