Mostecká ODS bojuje o přežití, mostecká KSČM vypudila svého senátora a vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu (SMM) teď ztratilo dalšího vlivného radního.

Po radním a podnikateli Jiřím Zelenkovi, který sdružení v roce 2006 dovedl k volebnímu vítězství, rezignoval jeho blízký spolupracovník a ekonom Václav Zahradníček.

Už není městským radním ani městským zastupitelem.

„Důvod mé rezignace je prostý. Do komunální politiky jsem vstoupil proto, abych spolurealizoval myšlenky Ing. Zelenky. Ty se však s jeho odchodem také vytratily, proto nemám žádný důvod dál pracovat pro SMM,“ sdělil včera Deníku v sms zprávě Václav Zahradníček, jednatel a finanční ředitel společnosti BIS Czech. Tu zakládal Zelenka, který zůstal zastupitelem.

Odchod obou politiků městskou radu oslabuje. Pro Deník to připustil Zelenkův a Zahradníčkův kolega Štefan Maronyák, radní a zastupitel za SMM a technický ředitel BIS Czech. „Mrzí mě, že radu opouštějí chytří a velmi vážení lidé,“ uvedl Maronyák, člen vlivné trojice Zelenka – Zahradníček – Maronyák.
Její rozpad na půdě rady je pro Maronyáka vážným signálem k zamyšlení. Zůstane v radě nebo také odejde?

„Zvážím, co budu dál dělat,“ řekl Deníku Maronyák.

Prochází vládnoucí sdružení vnitřní krizí?

Ne, tvrdí jeho tajemník František Ryba.

„U nás nejde o žádný mocenský boj,“ uvedl tajemník SMM.

Ryba chápe Zahradníčkův odchod jako jeho přirozenou reakci na utlumení veřejných aktivit zastupitele Zelenky. Ten přišel před čtyřmi lety do sdružení společně s inženýry Zahradníčkem a Maronyákem, aby SMM pomohli v roce 2006 vyhrát volby a řídit radnici.

Zelenka rezignoval na post radního koncem loňského roku. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že kvůli dlouhodobému pracovnímu pobytu v zahraničí nestíhá schůze radních. Uvolněnou funkci obsadil letos v lednu Jan Syrový (SMM), ředitel městských technických služeb. O nástupci Zahradníčka budou zastupitelé teprve jednat.

Personální změny na radnici přicházejí v době, kdy zrušená místní organizace ODS řeší svou další existenci. Skupina členů ODS již požádala stranickou centrálu o novou licenci, aby mohla vzniknout nová místní organizace ODS.

„Poslanecký klub ODS funguje dál,“ uvedl včera opoziční zastupitel Václav Hofmann (ODS).

Nedávno se vyhrotily špatné vztahy mezi komunistickým zastupitelem a senátorem Vlastimilem Balínem a Okresním výborem KSČM. Balín přišel o funkci předsedy výboru a přestěhoval si senátorskou kancelář ze sídla KSČM do Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě.