Společnost chce v zóně vybudovat závod na výrobu ocelových dílů určených hlavně pro automobilový průmysl a stavebnictví. Jeho továrna bude stát na ploše dvaceti hektarů.

„Celková výše investice by měla činit až 100 milionů eur. Výstavba závodu je plánována na jaro roku 2016, zkušební provoz by měl být zahájen koncem téhož roku," uvedl krajský mluvčí Zdeněk Rytíř.

Investoři se stále hlásí

Krajští radní tento týden schválili pronájem a následný prodej pozemku. Tři další investoři, kteří si rozdělí necelých dvacet hektarů a zaměstnají až 560 lidí, ohlásili vstup do zóny začátkem května. Triangle se tak rychle zaplňuje. Volných zůstává zhruba 100 hektarů.

„Už tam není žádná velká souvislá plocha. Stále se hlásí noví investoři a je dobré, že mají zájem i o pár hektarů, aby se všechny pozemky využily," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Triangle podle něj bude jednou z nejlépe zaplněných průmyslových zón v republice. Rozhodující bude výstavba továrny na pneumatiky společnosti Nexen. Začít by měla na podzim. Čeká se ale ještě na rozhodnutí Evropské komise, která by do konce května měla schválit investiční pobídky České republiky vůči Nexenu. Díky nim firma koupí pozemky za zvýhodněnou cenu jedno euro za metr čtvereční. Běžná cena je přitom 400 korun bez DPH. Do roku 2020 by v továrně mělo najít práci až tisíc lidí.

Most má také zájemce

Mostecká radnice v pátek 22. května oznámila, že u Mostu by mohla vzniknout továrna na svíčky, v níž by našlo obživu až 400 lidí. Více najdete v článku Výrobce svíček a vůní by mohl u Mostu zaměstnat až 400 lidí.

V zóně Joseph u Mostu o rozloze 190 hektarů působí pět investorů a je první rozvojovou plochou Mostu na zelené louce. Podle informací na stránkách zóny je volných ještě 130 hektarů. Jedním z lákadel pro investory má být dostatek levné pracovní síly.

Mostecko je dlouhodobě okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V dubnu činila 12,3 procenta, bez práce je 9 500 lidí.

Výstavbě zóny předcházela řada sporů s ekologickými aktivisty, hlavně kvůli společnosti Nemak, a místním sedlákem Janem Rajterem. S tím se ale město nakonec dohodlo a vykoupilo od něj za 260 milionů korun pozemky v okolí zóny. Většinu peněz na to poskytl stát. Několik kilometrů od mostecké zóny se nachází krajská strategická průmyslová zóna Triangle.