Když někoho přejede auto, veřejnost spílá řidičům. Jenže chodci se chovají jako neřízené střely mnohem častěji. Potvrdil to včerejší test Deníku, který ráno sledoval silnice ve čtyřech ulicích. Zatímco řidiči se chovali ukázněně, několik desítek chodců jim v rozporu se zákonem vběhlo do cesty mimo přechod, i když nejbližší zebra nebyla dál než 50 metrů.

Například u Kahanu přeběhlo vozovku mezi dvěma přechody během dvou minut sedm lidí, většinou důchodci. Největší chaos nastal, když na zastávky přijely autobusy a řidičům se zhoršil rozhled.

U Centralu, kde se z přebíhání silnice a tramvajové trati stal lidový sport, bylo v jednu chvíli ve vozovce najednou i šest lidí.

„Je to lajdáctví, ale dnes jdu tudy jen výjimečně. Pospíchám, jindy chodím po přechodu,“ svěřuje se František Kelich, který přeběhl silnici u Lidlu asi 20 metrů od zebry. Na stejném místě v pátek auto srazilo mladíka, kterého kvůli vážným zraněním přepravil vrtulník do ústecké nemocnice. „Jeho stav je stále vážný,“ sdělil včera dopoledne mluvčí nemocnice Jiří Vondra.

Chodec Kelich, který je zároveň řidič, tvrdí, že v obchodních zónách by řidiči měli být víc obezřetní a snížit rychlost, protože chodci mohou náhle skočit do cesty zleva zprava. „Strach nemám, i když je to tady blbý. Přebíháme z obchodu do obchodu a přechod je daleko. Když byl u zastávky autobusu, bylo to lepší,“ říká důchodce u Kahanu. „Chodci se nechovají tak, jak by měli,“ povzdechne si Bohumil Kriške, taxikář s dvacetiletou praxí. U Kahanu stojí skoro každý den. Málokdo zná tamní situaci jako on. „Tady je to nebezpečné,“ říká.

„Lidé bez trestu jsou nepoučitelní,“ tvrdí dopravní psycholog Jiří Seidlic. Doporučuje častější pokutování chodců. „Když se to rozkřikne, víc lidí si dá pozor,“ dodává. Podle něj si nelze brát příklad z velkoměst, kde lidé přecházejí ulice, kde se jim zlíbí.