Peníze, které těžaři obcím dávají, označil jiřetínský místostarosta Vladimír Buřt (SZ) za almužnu a výsměch. Litvínovský starosta a poslanec za Věci veřejné Milan Šťovíček chce prosadit zákon, který by těžařům ukládal větší kompenzace.

Těžaři s Horním Jiřetínem nespolupracují už několik let a v březnu vypověděli smlouvu i sedmadvacetitisícovému Litvínovu; prý kvůli tomu, že starosta Šťovíček odsuzuje těžbu a odmítá jednat o případných ústupcích. Jiřetín by v případě prolomení územních limitů zmizel v těžební jámě a Litvínov by se octl na jejím okraji.

S Jiřetínem údajně ale spolupráce opět začíná. „Určitý posun tam je. Teď se rozhodli s námi do určité míry komunikovat o možné finanční podpoře některých aktivit,“ řekla ČTK ředitelka regionální politiky Czech Coal Liběna Novotná. Ve hře je prý zatím podpora pro místní hasiče.

Krom povinných odvodů za vydobytý nerost, na nichž dostává Jiřetín 27 milionů korun ročně, dává Czech Coal na takzvanou regionální politiku ročně zhruba 30 až 40 milionů. Firma o tom často hovoří, uvádí, že to dokládá její zájem o region. To, co obcím dobrovolně rozděluje, odpovídá 0,25 až 0,3 procenta jejích ročních tržeb. Ty se v roce 2009 pohybovaly okolo 12 miliard při čistém zisku 3,29 miliardy.

Poměr mezi hospodářskými výsledky a dary prý starostu Buřta uráží. „Tyhle almužny jsme odmítli dobrovolně, je to výsměch tomuto regionu. Z toho, co si z něj těžaři berou, do něj vrací zlomek, nebo spíš skoro nic,“ řekl ČTK Buřt. Podle něj měl situaci vyřešit zákon, který v letech 2008 a 2009 připravoval tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) a který by ukládal platit milionové kompenzace všem dotčeným obcím.

Podobným směrem teď uvažuje i Šťovíček. „To uhelné bohatství patří státu, ale ten z toho dostane naprosté minimum, zatímco skoro všechno zůstává soukromé firmě,“ míní. Částky, které Czech Coal obcím dává, také považuje za velmi malé. „Myslím, že tenhle postup je už neúnosný, státu tím unikají obrovské peníze. Připravuji určitý návrh a nějaká změna je snad na spadnutí,“ řekl ČTK starosta.