Do školy vnikli útočníci se samopaly, ozvala se střelba… To vše naštěstí jen jako. Cvičení se zásahem speciální policejní jednotky a střelbou vyzkoušelo ve středu 8. června psychickou odolnost studentů a pedagogů Střední školy diplomacie a veřejné správy v Mostě.

Škola během tréninku čelila fiktivnímu masakru, při kterém tři figuranti v rolích útočníků, ozbrojených samopaly a pistolí, pronikli do budovy a „zabili" pět žáků. Policejní tým z Ústeckého kraje agresory „zlikvidoval" a mládež s personálem evakuoval.

„Jsme škola, která se zabývá bezpečnostně právním vzděláváním a naší snahou je školit učitele a žáky, jak postupovat v těchto nemilých situacích," sdělila ředitelka školy Vladimíra Ilievová.

Mostecký hrad Hněvín v úterý odpoledne 7. června.
Jako ve Švýcarsku! chválí lidé hrad Hněvín v Mostě, i když je zavřená restaurace

Cílem této akce nazvané AMOK - Diplomka 0 je vytvořit expertní bezpečnostní tým, který by v České republice systematicky a dlouhodobě učil pedagogy a děti, jak přežít při případném skutečném útoku ve školských zařízeních.

Podle bezpečnostního experta Vladimíra Jelínka je čas podobná cvičení zařadit do výuky, protože hrozeb přibývá. „Štěstí přeje připraveným," konstatoval Jelínek.