Zábrana stojí už přes měsíc na cestě vedoucí k deseti zahrádkám u břehu řeky Bíliny. Jediný přístupový pozemek i s cestou koupil od obce místní podnikatel. Kvůli zátarasu se zákazem vstupu nesmějí zahrádkáři od 1. června ke svému majetku. Pěšky chodící zahrádkáři zákaz samozřejmě porušují, aby jim úroda neuschla, zvířata nepochcípala a domky nezchátraly. Auty k nim ale nemůžou. Ani zkušený řidič Deníku neprojel. Před pár dny se totiž u kovové hranice objevily po stranách cesty dva panely ještě více omezující prostor pro řízení vozu. U cesty se navíc začalo znovu kopat. Zahrádkáři se obávají, že od zahrad je oddělí plot. „Je to kvůli mně. Chtějí se mě zbavit,“ říká o starousedlících zahrádkář Miroslav Zapletal, dojíždějící do obce z Mostu. Má dlouholeté osobní spory se zastupiteli a vlivnými želenickými obyvateli. Otevřeně je kritizuje třeba za vyhazování odpadu do řeky a podezírá z protěžování.


„Každého fotí nebo natáčí. Lidem se to nelíbí,“ řekl už dříve zastupitel, který si nepřál být jmenován. Dodal, že problémů mají se Zapletalem dost. „Přehání to,“ dodal.


Zapletal se už s místními několikrát soudil. Naposledy čelil žalobě, že poškozuje dobré jméno obce a soud vyhrál. Podle zahrádkářů každý v obci ví, že okleštění zahrádek je snahou o vyštvání Zapletala. Nikdo to ale do novin potvrdit nechce. Ani starosta. Zahrádkářům vadí, že bariéra postihla všechny v jejich kolonii. „Odmítáme být rukojmí,“ uvedli. Věc už předali právníkovi. Asi bude soud.