Mostecká radnice včera potvrdila, že pro nezaměstnané v hmotné nouzi připravuje poukázky. Nahradí část peněžních dávek.


Radnice se odvolává na novelu zákona o hmotné nouzi, kterou schválil parlament.


Podle paragrafu 43 radnice vždy určí způsob výplaty příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci tak, že nejméně 35 procent přiznané dávky poskytne ve formě poukázky nebo pomocí elektronické platební karty.


Most chce nejprve zavést papírové poukázky, jako to letos udělal v pilotním projektu Litvínov. Poté chce přejít na elektronický systém, který má zabránit spekulacím s dávkami. Uvažuje se například o tom, že by město „posílalo“ nezaměstnaným dávky na víceúčelové čipové karty, které se zatím používají jen na úhradu autobusové a tramvajové dopravy.


Mostečtí radní připouští, že poukázkový systém lze zneužít, což prokázala reportáž Deníku v Litvínově.

„Máme obavu, že lidé, kteří se ocitnou v hmotné nouzi, budou poukázky prodávat pod cenou,“ sdělil včera Deníku Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.


Poukázky by měli dostávat všichni, kteří mají na hmotnou nouzi nárok, včetně obyvatel chánovského sídliště, kde je bez práce drtivá většina dospělých.
„Nebudeme dělat žádné rozdíly,“ uvedla Vlasta Jakubcová, vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí.


Most nechtěl zavést plošné vydávání stravenek již letos. Nehodlal riskovat právní spory jako sousední Litvínov, který čelil protestům.

V Litvínově proti stravenkám protestovali nezaměstnaní, výtky měla i zástupkyně veřejného ochránce práv. Most čekal na novelu zákona.
Podle ředitele úřadu práce Oldřicha Malého se poukázky v Litvínově osvědčily.

„Díky nim si práci našlo 200 lidí, dalších 300 nastoupilo do různých projektů,“ uvedl Malý.


Kromě zpřísnění výplaty dávek, zákon umožní lidem zvýšit si příjem Veřejnou službou. Kdo nenajde práci, může pomáhat po dohodě s obcí třeba s úklidem ulic.


Příklad: Pan Novák pobírá 2 020 Kč, existenční minimum. Pak pro obec 22 hodin odklízel sníh. Příspěvek na živobytí se mu zvýšil na 3 126 Kč.

„Pokud pan Novák v některém z dalších měsíců přestane vykonávat veřejnou službu, hledá si zaměstnání, avšak není úspěšný, bude pobírat příspěvek na živobytí ve výši 2 020 Kč a v dalších měsících, podle rozsahu své pracovní aktivity a veřejné služby se mu výše příspěvku na živobytí zvýší buď na částku životního minima nebo i výše,“ informoval Jiří Sezemský z ministerstva práce.


„Věřím, že poptávku lidí po veřejné službě dokážeme uspokojit,“ řekl Kurcin.


Podle Jakubcové projeví zájem o výpomocnou práci jen hrstka lidí: většina z těch aktivních si bude chtít najít spíše stálé zaměstnání.