Hygienické a dezinfekční prostředky, pracovní a ochranné pomůcky, balenou vodu a další výbavu úřad přijímá v pracovní dny od 8 do 14 hodin.


„Lidé mohou přinášet věci i v neúřední dny,“ sdělila včera Deníku Jana Sýkorová z odboru rozvoje města a investic.


Někteří lidé se chtějí vrátit s dražší pomocí. „Ptali se, zda mohou přivézt i nová elektrická kamna,“ uvedla úřednice. Lomští dobrovolníci se dokonce nabídli, že po ukončení sbírky vše zdarma odvezou. Nabídli tři dodávky.


Lom již v sobotu 27. června poslal do poškozené oblasti Nového Jičína devět dobrovolných hasičů. Až do úterního večera odstraňovali následky přírodní pohromy.


„Bylo to hrozné,“ shrnul pro Deníku své dojmy Miroslav Třetina, velitel Sboru dobrovolných hasičů Lom. S hasiči jel i starosta Lomu Josef Nétek. Deníku se včera nepodařilo starostu zkontaktovat. Jeho mobil byl dočasně odpojen z provozu.


Podle Třetiny starosta vybírá obec, do které půjde humanitární dar města Lomu. Jeho zastupitelé v pondělí uvolnili pět set tisíc korun, z toho čtyři sta tisíc korun na pomoc konkrétní postižené obci.


Hasiči z Lomu mají zkušenosti i z jiných povodní. V minulosti pomáhali při katastrofálních záplavách v Terezíně. Třetina připustil, že škody červnové povodně na Novojičínsku působí děsivěji.


„V Terezíně tehdy voda stála, my se teď vrátili z míst, kde voda strhávala,“ řekl Třetina.


Hasiči přijeli domů poté, co novojičínská samospráva oznámila, že situaci už zvládne sama. Lomským hasičům za pomoc poděkovala.
Den poté, ve středu 1. července, město Nový Jičín oficiálně oznámilo ukončení materiální pomoci. „Skladové kapacity jsou téměř naplněny a město dokáže uspokojit základní požadavky občanů ze stávajících zásob a díky významné pomoci státu a měst. Za neuvěřitelnou snahu pomoci jsme občanům z celé České republiky i ze zahraničí velmi vděčni a považujeme ji za naprosto výjimečnou,“ informovala novojičínská radnice.


Stále však pokračuje finanční sbírka na pomoc povodní postiženým lidem. Podporu potřebují vesnice.


Do obce Javorník na Jesenicku vyrazili ve středu pomáhat s těžkou prací mostečtí strážníci Petr Musil, Jiří Fischer, Michal Durdiak a Roman Műhl. Dobrovolně reagovali na výzvu ředitele mostecké městské policie Bronislava Schwarze.


Po rychlé dohodě s povodňovým koordinačním centrem Diakonie ČCE souhlasil s vysláním strážníků primátor Vlastimil Vozka.
„Strážníci jsou mimo jiné vyškoleni v poskytování první pomoci, ovládají práci v individuálních dýchacích přístrojích, zvládají lezeckou techniku, orientují se v záchraně na vodních plochách,“ sdělil mluvčí městské policie Luboš Trojna.


V Mostě se na zastávkách MHD objevily letáky vyzývající veřejnost, aby nezůstala lhostejná a v sobotu 4. července od 12 hodin přinášela materiální pomoc na 1. náměstí.


„Zrodilo se to v mé hlavě,“ řekl Deníku nezaměstnaný Mostečan Alexandr Kysilka, jehož kamarádka má rodinu ve zničených Jeseníkách. Právě tam mají věci putovat. Aktivista dodal, že nepracuje pro žádnou organizaci, přesto akci ohlásil úřadu. Stejnou sbírku podle něj zajišťuje v Teplicích další dobrovolník.

Z JAVORNÍKU

Dorazili jsme ve středu večer kolem sedmé osmé hodiny. Jsme ubytováni na faře v obci Javorník. Obec
záplavy přímo nezasáhly, jezdíme do okolních vesnic. Pomáháme lidem, kde je zapotřebí. Teď jsme ve třetí rodině. Vypadá to tu špatně. Hlavně podél potoků a řek je to jako po bombardování. Nejčastěji odklízíme bahno, vynášíme nábytek, odčerpáváme vodu ze sklepů… pořád dokola.

Lidé si tu podle mě ještě nestačili uvědomit, co se tady stalo. Pořád jen pracují a pracují. Nezastaví se. Minimálně spí. Prostě dřou…
Škody nás překvapily. Nedovedli jsme si představit, co může voda udělat. Já jsem nikdy nic takového neviděl, až tady. Když to nevidíte na vlastní oči, nepochopíte.

Petr Musil, mostecký strážník