Roční rozpočet Městského divadla v Mostě (MDM) převyšuje 34 milionů korun.


„Rozpočet MDM na letošní rok je stejný jako vloni, tedy 30 milionů 400 tisíc od města a 3 miliony 800 tisíc od krajského úřadu. Přesto nejde o stejný rozpočet, neboť v něm není zohledněn současný inflační nárůst,“ uvedla Ivana Bonaventurová z oddělení propagace mosteckého divadla.


Litvínovské Docela velké divadlo, které je soukromé, dostalo od města 900 tisíc. „Divadlo na oblasti nemůže nikdy vydělat dost. Náklady na náš provoz jsou kolem šesti milionů korun. Město nám už několik let dává 900 tisíc dotace a poslední dva roky nám částkou 400 tisíc přispívá kraj. Sami si tedy musíme vydělat 4,7 milionu,“ řekla ředitelka DVD Jana Galinová. „Sponzoři se k nám nehrnou a my nemáme v komplikovaném provozu čas chodit peníze loudit. Nezbývá nám než doufat, že město nám pro příští rok dotaci nezkrátí ani nesebere,“ dodala Galinová.


Z vlastních zdrojů si divadlo hradí společnost Citadela. “Rádi bychom tuto situaci postupně změnili a vrátili do modelu, kdy většinový vlastník bude dotovat kulturní představení a kino, přičemž Citadela si vydělá vlastní činností na provoz,“ uvedl jednatel Citadely Jaroslav Sochor.
Z důvodu finančního zajištění dramaturgických plánů na příští období má Citadela snahu získat co největší počet předplatitelů. V litvínovské Citadele předplatitelé zaplatí 1500 korun.


Své předplatitele má i Městské divadlo v Mostě. Předplatné je rozděleno do pěti skupin v cenovém rozmezí od 500 do 1 200 korun. Jednotlivé vstupenky na činohru mosteckého divadla stojí 150 a 170 korun. „Pražská zájezdová představení stojí od 260 do 400 korun,“ uvedla Bonaventurová. Nejlevnější jsou sobotní pohádky Divadla rozmanitostí. Tam stojí vstupenka 65 korun.


Docela velké divadlo předplatné nemá. „Hrajeme pravidelně jednou měsíčně večerní představení pro dospělé diváky. Druhé večerní představení uvádí pravidelně Citadela, která předplatné má. Na tak malé a sociálně složené město jako je Litvínov je to maximum. Každou sobotu v sezóně, vždy až do Velikonoc, hrajeme pohádky pro rodiče s dětmi. Vstupné je 60 korun. „Neodvažujeme se ho zvednout, protože víme, že vyšší částky si většina litvínovských rodičů nemůže dovolit. Sociálně slabým rodinám s dětmi darujeme každý týden větší počet volných vstupenek, které distribuují školy,“ sdělila Jana Galinová. Běžné vstupenky na večerní představení v DVD stojí od 100 do 250 korun.