Vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu chce ještě před krajskými volbami začít plnit svůj volební slib z roku 2006. Prodej bytů zahájí společnost Mostecká bytová nejpozději v říjnu. Do roku 2011 by měla prodat všech šest a půl tisíce bytů. Kolik jich nabídne v první vlně, radní neuvedli. Jejich plán, projednaný ve čtvrtek, se může ještě změnit.
„Jsou to návrhy rady, které ještě projednají všechny kluby zastupitelů a následně zastupitelstvo," řekl včera Deníku primátor Vlastimil Vozka.
Podle navržených pravidel bude městská společnost prodávat obytné domy jako celek do výlučného vlastnictví jednomu zájemci. Tím může být výhradně bytové družstvo.
Existují dvě možnosti.Nájemníci si jako budoucí vlastníci bytů vytvoří družstvo sami. Musí být ale složené nejméně ze 60 procent nájemců bytů a nebytových prostor, kteří mají platnou nájemní smlouvu v daném domě. A nebo se kupující nájemníci spojí s již fungujícím družstvem, kterých je v Mostě dost. Členy vybraného družstva se ale musí stát nejméně 60 procent nájemců bytů a nebytových prostor, kteří mají platnou nájemní smlouvu v daném domě.
Mostecká vláda také stanovila cenu bytů - za metr čtvereční 2 500 korun.
Cena bytů v blocích 382, 525, 562, 563 a 730 je po technickém zhodnocení 3 000 korun za metr čtvereční.
Všichni kupující mohou využít bonusů ve výši 10, 15 a 25 procent. Slevu dostanou za včasný zápis družstva do obchodního rejstříku, za včasné podání závazné žádosti o odkoupení domu a zaplacení jistiny a za následný převod minimálně 80 procent bytů v domě do osobního vlastnictví členům bytového družstva. „Bonusy lze sčítat, což znamená, že je možné cenu za metr čtvereční snížit až na polovinu,“ sdělil primátor.
600 korun neplatí
Původní slib, byty za 600 korun za metr čtvereční, vládnoucí sdružení nedodrží. Důvod? Během dvou let tržní ceny bytů ve městě stouply. „Běžné byty v Mostě se nyní prodávají za tři sta tisíc až pět set tisíc korun. Bohužel, to jsme nemohli předpokládat. Netěší nás to, ale nemůžeme být slepí ke změnám na trhu s byty,“ řekl Deníku primátor. Nabídka 2 500 korun za metr čtvereční je podle něj stále srovnatelná s cenou, nabízenou městem při privatizaci bytů před dvanácti lety, kdy měli lidé nižší příjmy. „Pokud současní nájemníci využijí bonusů, získají byt za 50 tisíc až 75 tisíc korun,“ uvedl Vozka.
Zastupitelé budou hlasovat o návrhu v srpnu nebo září. První vlna prodeje by měla skončit v dubnu 2009. Celkem se chystá šest etap.
Proč město zvolilo prodej bytovým družstvům? Tím je i vlivné SBD Krušnohor, které založilo a podporuje Sdružení Mostečané Mostu. Podle primátora, který je členem představenstva SBD Krušnohor, není mezi prodejem bytů a tímto družstvem žádná přímá souvislost a radnice nikoho konkrétního nepreferuje.
„Nájemníci si budou moci bytové družstvo vytvořit. Pokud se jim bude zdát, že je to například administrativně náročné a nebo zjistí, že je pro ně výhodné přistoupit k jinému družstvu, budou to moci udělat. Bytových družstev ve městě je celá řada. Každé toto družstvo je tím družstvem, ke kterému mohou nájemníci přistoupit, a tak splnit s jeho pomocí všechny podmínky,“ řekl Vozka.
Krušnohor vyčkává
„Pokud se na nás lidé obrátí, budeme to řešit jako před dvanácti lety. Ani tehdy jsme nic neiniciovali,“ sdělil Deníku František Ryba, ředitel SBD Krušnohor. Pravidla navržená ve čtvrtek radou přirovnal k těm, které město v 90. letech vyhlásilo před privatizací bytů. Nový plán se liší tím, že šanci nedostanou pochybné firmy, které by mohly vyvolat další přistěhovaleckou vlnu nepřizpůsobivých nájemníků. Družstva mají zabránit velkým spekulacím.
Využití systému bytových družstev a bonusů je podle radních pro budoucí vlastníky bytů výhodnější i proto, že se tím urychlí převod bytů.
„Je to rychlejší a jednodušší,“ uvedla náměstkyně primátora Hana Jeníčková.
Pokud se nepodaří dát dohromady určený počet nájemníků, nabídka by se měla převést do další prodejní vlny. Radní ale průtahy neočekávají - většina nájemníků má podle nich o byty zájem. Pokud někdo odmítne členství v družstvu, bude nadále v režimu nájemce. „Nechceme nikoho nutit. Naše nabídka se ale už nikdy nebude opakovat,“ uvedl primátor.
Město neprodá své sídliště Chánov a byty v domu Baťa. Mostecké bytové zatím zůstane rekonstruovaný blok 61, kde jsou výrazně dražší byty. Panelák „hokejku“ a blok 382 chce radnice nabídnout až v poslední fázi, protože je čeká rekonstrukce a jsou zástavou.
Co bude s Mosteckou bytovou po roce 2011, město nerozhodlo. Možná zanikne nebo se stane servisní organizací. Zisky z prodejů zatím půjdou na její konto. Co udělá město s výnosem v řádech stovek milionů korun? „To budeme teprve řešit,“ uvedl primátor.
Prodávat se budou i pozemky pod domy. Transakce se bude řídit zvláštními pravidly. Noví vlastníci domů si budou moci koupit i přilehlé pozemky, aby si vylepšili okolí domů. Rada také prosazuje, aby kupní cena nebytových prostor v domech byla 10 000 korun za metr čtvereční.
Aktivní Čunek
Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek před týdnem předal české vládě návrh nového zákona o vlastnictví bytů a nebytových prostor, který by měl nahradit dosavadní právní úpravu z roku 1994. Kromě řady technických novinek přinese nový zákon především zjednodušení a zpřesnění rozhodování tzv. „společenství vlastníků“ v domech rozdělených na jednotky. „Ministerstvo považuje připravovanou a velmi očekávanou novou právní úpravu za zásadní prvek k další stabilizaci na trhu bydlení v ČR,“ uvedl Čunek.
Zákon se dotkne třetiny všech bytů v ČR, které užívá 3,3 milionu obyvatel. To je pro srovnání dvakrát více obyvatel než v nájemních bytech s regulovaným nájmem.
Zhruba každý pátý byt v ČR, který je zapsaný v katastru nemovitostí jako samostatná jednotka, je dále pronajímán za tržní nájemné.