Důvod je prostý. Muži mají podle odborníků se svou orientací mnohem větší problémy než homosexuálně orientované ženy.


„Na dvě ženy na ulici nikdo nekouká nijak zvláštně, to je normální obrázek. Pokud jdou spolu ale dva muži, u lidí to vyvolává vesměs negativní reakce. Proto svůj vztah ztvrzují registrovaným partnerstvím převážně muži. A to platí celosvětově, nejen u nás,“ vysvětlil Jiří Hromada, bývalý šéf Sdružení občanů s homosexuální orientací (SOHO).


Stejně jako po celé republice i na Mostceku postupem času opadl počáteční velký zájem o uzavření registrovaného partnerství. Nejvíce párů uzavřelo registrované partnerství první půlrok poté, co vešel nový zákon v platnost. Aktuálně uzavírá registrované partnerství stále méně párů po celé republice.
„Nejedná se rozhodně o nějaký útlum, situace se spíše stabilizovala. Ale počet registrovaných párů neustále narůstá. Velký počet oddaných dvojic v prvních měsících platnosti zákona je logický. Některé dvojice čekaly na možnost žít společně se zákonným potvrzením partnerství třeba i 50 let,“ vysvětlil Jiří Hromada.


Typické pro registrovaná partnerství je velmi nízká „rozvodovost“. Zatím se na Mostecku nekonal ani jeden rozvod.
Největší plus nového zákona je podle homosexuálně orientovaných lidí změna postoje heterosexuálů ke gayům a lesbičkám.
„Dle našich informací je názor na registrované partnerství určitě pozitivní. Jsou zde nějaké výhrady, ale svoji roli plní zákon už jen svojí existencí. Podle čísel o něj zájem určitě je. Změna se týká především uzákonění homosexuálního partnerství jako státem podporované normy, pro spoustu gayů a lesbiček se tím zjednoduší přijetí jich samotných i reakce okolí. Homosexualita se i díky tomuto zákonu stává běžnou a normální, přestává být takzvaně problém,“ vysvětlil Bohdan Pásek ze sdružení Code004.