Neúnavní badatelé ze Severočeského leteckého archivu zveřejnili na internetu první desítky jmen britských zajatců, kteří za druhé světové války nedobrovolně pobývali na Mostecku. Na webu www.sla-most.cz chce sdružení postupně uvést identifikační údaje o všech zajatcích, které se jim podařilo vypátrat. K Britům připojí i Holanďany, Francouze, Slováky, Rusy a zajatce dalších národů. Badatelé chtějí zveřejněním své databáze pomoci rodinám z celého světa při pátrání po příbuzných, které nacisté odvlekli do Čech a přinést další svědectví o válce.
„Věříme, že naše nové internetové stránky budou užitečné," řekl na včerejší tiskové konferenci Mostečan Karel Otto Novák, předseda Severočeského leteckého archivu.
Novák, který dokáže podle dobových fotografií a válečných artefaktů zjistit jméno konkrétního vojáka, je známý svým hledáním i v zahraničí. Německá televize o něm natočila a odvysílala půlhodinový dokument. „Spolupracujeme s odborníky z celého světa," uvedl Novák. Nedávno obdržel od jednoho zdroje z Nového Zélandu seznam s více než stovkou jmen holandských zajatců včetně fotografií lágrů u Mostu. „Většina těch lidí je už po smrti. Škoda, že jsem ten seznam nedostal už před deseti lety," povzdechl si Novák.
Podle sdružení řada cizinců, například i odsunutí Němci, pátrá po svých předcích, protože neví, kde za války zahynuli. Databáze sdružení jim může poskytnout odpověď. Sdružení chce pomocí internetu oživit zájem veřejnosti o historii a získat další svědectví, která by mohla doplnit bílá místa v místních dějinách. „Chceme například připomínat různá výročí a místní rodáky, kteří bojovali ve válce,“ řekl místopředseda sdružení Edvard D. Beneš.
Sdružení je podle něj připraveno obnovit a převzít do své péče expozici Letecká válka nad Mosteckem, která by doplnila stálou výstavu v chátrajícím Památníku obětem 2. světové války v budově bývalého krematoria v Mostě. Památník patří kraji, který ho chce předat městu Most. To nechce převzít podmáčený objekt se závadami.
Sdružení vyčkává.
Severočeský letecký archiv Most (SLA) je občanské sdružení založené 17. prosince 1991. Později se rozdělilo na tři skupiny – mosteckou, chomutovskou a teplickou.
Badatelé si kladou za cíl získávat a schraňovat poznatky o letecké historii regionu a novodobé historii vůbec. Za dobu své existence uspořádali několik výstav a besed v Litvínově, v Mostě a v Žatci. První dvě výstavy, které se uskutečnily v litvínovské Citadele (1990 a 1991), byly uspořádány ještě před samotným vznikem SLA, pod hlavičkou klubu plastikových modelářů.
Členové sdružení se věnují tzv. letecké archeologii, kdy vyzvedávají trosky sestřelených nebo havarovaných letadel z období 2. světové války. „Jsme také často zváni svými kolegy z jiných krajů České republiky k pomoci při vyzvedávání trosek,“ sdělil místopředseda Tomáš Smidovčin.
Sdružení spolupracuje s různými institucemi zabývajícími se studiem a výzkumem v oblasti vojenství a jeho historie, s významnými českými historiky a renomovanými autory literatury faktu. Členové Severočeského leteckého archivu Most pomohli vybudovat několik památníků americkým letcům, kteří při válečných operacích zahynuli na území severních Čech, a vydali několik publikací.