Projekt, který je zcela v režii školy a na který nejdou z kraje ani ze státu žádné finance, si vietnamští žáci plně hradí sami. Je realizován na základě poptávky ze strany firem, působících u nás i v Evropské unii. Ty také mají zájem absolventy zaměstnat ve vybraných kvalifikacích. Po absolvování vzdělávání ve škole v Mostě - Velebudicích budou podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce absolventi pracovat nejen v Česku, ale i ostatních zemích unie.


„Každý subjekt, a platí to i o resortu školství, se musí chovat tak, aby prosperoval a pamatoval na svoji perspektivu. Velebudická škola je toho příkladem a svědčí o tom i tenhle nový trend. Ústecký kraj takovou iniciativu vítá. Odbor školství, mládeže a tělovýchovy je o projektu, který se rozjede v srpnu, informovaný, neboť probíhá v součinnosti s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR,“ informoval hejtman Jiří Šulc.


Lidé na Mostecku však mají strach, že jim cizinci vezmou práci. V současné době je zatím podle ředitele mosteckého úřadu práce Oldřicha Malého na trhu více mongolských zaměstnanců než vietnamských. Podle něj budou v případě zaměstnání Vietnamců lidé z mosteckého regionu ve značné nevýhodě. „Není příliš vhodné nabírat cizince na práci v regionu s vysokou nezaměstnaností cizince, když tuto práci potřebují místní lidé,“ uvedl ředitel úřadu práce Malý. Ohrozit to může i trh práce. „Bude docházet ke snížení mezd, protože cizinci z třetích zemí budou pracovat za menší obnos. Lidem se snižuje možnost najít si práci, protože pro zaměstnavatele je jednodušší zaměstnat cizince, který je ochotný za práci dostat méně peněz,“ dodal Oldřich Malý.

Vietnamští učni dorazí do Mostu již za pár dní. „Jejich příjezd máme avizován na poslední týden v srpnu. Zatím se vyřizují potřební dokumenty na vietnamské straně,“ sdělil Deníku ředitel velebudické střední školy Jiří Škrábal.


Na Mostecku stoupá počet žádostí o pracovní povolení pro cizince z rozvojových zemí. Neobsazená místa přijímají i Mongolci a Ukrajinci. Vedení úřadu práce v březnu oznámilo, že bude při posuzování žádostí přísnější. Úřad v červnu evidoval celkem 905 cizinců, kteří mohou na Mostecku legálně vykonávat výdělečnou činnost. Loni v červnu to bylo o 312 cizinců méně. Většina cizinců pochází ze zemí Evropské unie.


V evidenci úřadu práce bylo k 31. červenci registrováno 259 platných povolení k zaměstnání cizinců. Jedná se o lidi z tzv. třetích zemí, kam patří i Vietnam. Úřad měl v registru také 607 informačních karet občanů ze států Evropské unie. Dále evidoval 50 informačních karet pro cizince z třetích zemí, kteří mají trvalý pobyt v ČR.