Most má Malému Březnu vracet peníze 10 let. Mimosoudní vyrovnání napoprvé neprošlo


Primátor Vlastimil Vozka (SMM) svolá mimořádné zasedání zastupitelstva nebo hlasování odloží na řádné zasedání 26. června. Spor, doprovázený dosud nezrušenou exekucí městského majetku, by mohl trvat řadu let. Sankce by se pak zvyšovaly o další desítky milionů korun.


„Velmi mě mrzí, že se dnes neschválila dohoda na vyrovnání s obcí Malé Březno, protože se to velmi solidně připravilo. Nelíbí se mi, že někteří v této místnosti to neakceptují,“ sdělil Deníku po ukončení jednání radní Jiří Zelenka (SMM).


„My se nebráníme vyrovnání, ale schválení návrhu by se mělo precizně připravit a měly by se zvážit další možné varianty,“ řekl včera Deníku Vladimír Bártl z opoziční ODS. Podle Bártla nešlo bez právníka ukvapeně souhlasit s narychlo předloženou dohodou, která může být pro město nevýhodná. Bártl se domnívá, že město nemusí vrátit 44 milionů, pokud se potvrdí, že 17 milionů bylo už promlčeno.


„Pokud není v tuto chvíli jednomyslná shoda, tak je lepší to skutečně odložit,“ sdělila na zasedání náměstkyně primátora Hana Jeníčková (nezávislá). Návrh na vyrovnání označila za dobře míněný. „Musíme se chovat k jakékoliv obci slušně a kultivovaně. Skláním se před lidmi z Malého Března, že nám dali takovou šanci. Je to velmi slušná dohoda a pro nás je velmi přijatelná,“ sdělil Deníku Zelenka.


Podle Bártla mohla vládnoucí koalice SMM-KSČM dohodu prosadit, kdyby o ní nechala hlasovat, protože v zastupitelstvu má koalice nejvíce hlasů. „Na hlasování nás nepotřebovali,“ řekl Bártl. Zelenka nesouhlasí. Podle něj by nyní měli všichni spolupracovat a dohodu schválit jednotně.


„Pokud vše skončí dohodou, budu jedině rád. Bude to nejlepší a neslušnější, co by se mohlo stát. Věřím, že jsme slušní sousedé. Ta exekuce mě vůbec netěší,“ řekl včera Deníku Radim Novák, starosta Malého Března.


Most získal podle žalobců 44 milionů korun neoprávněně, když báňský úřad vyplácel obcím v letech 1991 až 2003 kompenzace za těžbu uhlí v jejich katastru. Most dostal odškodné za těžbu omylem, protože kdosi údajně popletl pozemky. Ty patřily Březnu.

. . .