Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout.

„První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí. „Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl.


Podle něho na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují.


Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.


Situace na Mostecku


I když v republice počet nově poskytnutých hypoték klesl, mostecké banky navštěvuje stále víc lidé za účelem zřízení hypotéky.


„Na Mostecku jsou velmi nízké ceny bytů, proto je také jednodušší na hypotéku dosáhnout. Nemusejí se milionově zadlužovat a lidé této možnosti využívají. Většinou se jedná o žádosti na hypotéky ke koupi starších bytů, ale objevují se i zájemci o nové moderní bydlení,“ uvedla Deníku pracovnice hypotečního oddělení jedné z mosteckých bank.


Například v Mostě nabídka lepších bytů v dalších letech podle odhadů poroste. Koncem roku má soukromý investor dokončit bytový dům na 1. náměstí. Nové byty mají vzniknout z opuštěného areálu kina na Zahražanech. Pokračuje rekonstrukce domů v sektoru 2B pod gymnáziem.


Na okraji Mostu roste počet rodinných domů. Další vilky mají stát například ve Vtelně, Rudolicích, Souši a rekultivované Velebudické výsypce. Staví si i poblíž vodní nádrže Benedikt. Na poli poblíž areálu má stát další vilová osada.