Jak budou prát? Mají si půjčit peníze?


Mostecká radnice, která chce už bez otálení přebudovat zastaralou městskou sportovní halu a chátrající knihovnu, je v podobné situaci.
Nějaké peníze v „prasátku“ na rekonstrukce má, ale málo.


Ještě 145 milionů korun zůstalo městu Most z prodeje akcií společností United Energy a Severočeská energetika, o kterém v dubnu 2005 rozhodlo bývalé zastupitelstvo. Město tehdy získalo za akcie celkem 445 milionů korun. Zastupitelé před třemi lety zároveň rozhodli, že město zisk neutratí najednou, ale postupně podle aktuální potřeby.


Jak to vypadalo v praxi? Už v roce 2005 zastupitelstvo uvolnilo na investice do městského majetku prvních 100 milionů a na rok 2006 dalších 100 milionů. Po volbách, v roce 2007, nová mostecká vláda na finanční rezervu nesáhla.


Letos se z akciového koláče ukrojí opět 100 milionů. Podle včerejšího vyjádření Jiřiny Dvořákové, vedoucí finančního odboru magistrátu, je výhled pro rok 2009 jasný.


„Zbylo 145 milionů korun,“ uvedla pro Deník Dvořáková.


Na tyto úspory lze sáhnout.


Radní předpokládají ve svém návrhu rozpočtu na rok 2009 výdaje 1,538 miliardy korun a příjmy 1, 236 miliardy. Schodek, ovlivněný investicemi, má být 302 milionů.


„Upozorňuji, že rozpočet ještě není schválen. Prošel radou města, ale ne zastupitelstvem. To bude jednat 18. prosince,“ sdělil Luboš Pitín, náměstek primátora pro ekonomiku, investice a informatiku. Zastupitelstvo také rozhodne, zda si Most vezme dlouhodobý bankovní úvěr ve výši 450 milionů na objemově rozsáhlé investiční akce.

Co se za záměrem „přijetí dlouhodobého bankovního úvěru ve výši 450 milionů korun na objemově rozsáhlé investiční akce“ skrývá? „Myslíme tím především rekonstrukci sportovní haly a knihovny,“ uvedl Pitín z vládnoucí koalice SMM-KSČM, která dosud hospodaří bez půjček.


Pitín a Dvořáková se shodují, že získat úvěr od bank nebude problém, i když se jedná o téměř půl miliardy korun. „Město Most je z hlediska bank velmi solidní partner, který plní své závazky spolehlivě,“ řekl Pitín. Globální finanční krize podle náměstka očekávaný zájem bank nesníží.


Most chtěl rekonstrukci haly za 280 milionů korun hradit z dotace EU a sám by zaplatil jen 15 procent nákladů. S žádostí o pomoc ale město neuspěl.