„V žádném případě není přípustná představa, že městská policie bude řešit problémy v lokalitě Janov společně s romskými aktivisty,“ vyjádřil se k návrhu ministryně pro lidská práva a menšiny místostarosta Litvínova Martin Klika. Město vítá, že se Litvínov stane třináctou vyloučenou lokalitou, ve které začne fungovat Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Radost má i z příslibu ministryně na finanční podporu umožňující přijmutí nových pracovníků k městské policii i do odboru sociálních věcí. To, že by měly hlídky městské policie doprovázet romští aktivisté, ovšem vedení radnice odmítá.


Nelíbí se to ani janovským obyvatelům. Ti považují nápad za diskriminaci. „Nechápu, proč by měli strážníky doprovázet Romové. To přeci není možné. Vůbec nevidím důvod. Hlavní bude, že se policie postará o pořádek u všech obyvatel sídliště,“ svěřila se Deníku Irena Bílková z Janova.


Na základě příslibu finanční pomoci město vypíše výběrové řízení na pět strážníků městské policie, kteří budou fungovat na janovském sídlišti. „Musí však splňovat všechny předpoklady pro práci strážníka včetně vzdělání. Odborné předpoklady pro přijetí musí splňovat také deset nových terénních sociálních pracovníků, kteří budou přijati jako zaměstnanci odboru sociálních věcí Městského úřadu v Litvínově, opět na základě výběrového řízení,“ dodal litvínovský místostarosta Klika.


V současné době agentura, která působí v Mostě, zaměstnává přes čtyřicet dlouhodobě nezaměstnaných obyvatel Janova, od nového roku se chystá příchod zhruba desítky terénních pracovníků.

Ministryně na jednání připustila, že Litvínov se měl stát lokalitou pro fungování Agentury již dávno. „Budou tomu skoro dva roky když jsem městu slíbila, že se stane součástí Agentury. Bohužel se Litvínov na seznam vybraných lokalit nedostal. Považuji to za chybu. Předložím na vládu materiál, který nejen začlení Litvínov mezi lokality Agentury, ale bude obsahovat i zapojení dalších rezortů do řešení problematiky chudoby a sociálního vyloučení v České republice,“ řekla ministryně Stehlíková.


Úřad ministryně se nakonec rozhodl, že plán vyškolit několik sociálních asistentů z řád místních obyvatel pro městskou policii, který zazněl v debatě, nepovažuje vedení města za vhodný a nebude tedy realizován.


Chudoba, sociální vyloučení a nárůst sociálního napětí jsou podle ministryně relativně nový fenomén, s nímž si musí potýkat občané, obce a státní správa. Nabídnout celorepublikový recept, jak tomuto jevu čelit, by měl podle ní nový zákon o Agentuře, který na začátku roku 2009 předloží ministryně pro lidská práva a menšiny na vládu.