Na místě zasahovali profesionální hasiči ze Žatce, Loun, Chomutova, Mostu a také dvě dobrovolné jednotky z Postoloprt a Libočan. Plánované taktické cvičení mělo prověřit součinnost hasičských jednotek, zjistit dojezdové časy a vyzkoušet záchranné práce v areálu závodu. Cvičení na místě sledoval i ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru v Žatci plukovník Pavel Antoš. „Šlo o historicky první podobné cvičení takového rozsahu na tak velký průmyslová areál, kde pracují stovky lidí. Cílem proto bylo nejen zjistit dojezdový čas jednotek, ale i osahat si a vyzkoušet zásah při likvidaci požáru a následné evakuace zraněných do bezpečí. Hasiči proto zasahovali tak, jako by v objektu skutečně vypukl požár jen s tím rozdílem, že uvnitř nestříkali vodou. Zasahovali ale v dýchacích přístrojích a vybrané figuranty odváděli do bezpečí rovněž ve speciálních dýchacích přístrojích,“ přiblížil šéf žateckých hasičů. Velitel žateckých hasičů Petr Klíma pečlivě zapisoval nejen příjezd hasičských aut, ale i to, jestli zasahující hasiči postupují tak, jak by v případě opravdového požáru měli.


Fiktivní požár jedné z provozních linek haly vypukl po desáté hodině. Protipožární systém aktivoval poplach, a to byl signál pro vrátné, které zalarmovaly hasiče. „Hoří ve výrobní lince v areálu Triangle, ve firmě Hitachi,“ řekla do telefonu hasičům vrátná. O několik minut později už k vrátnici přijížděly první cisterny se zapnutými majáky. Ještě předtím firma provedla řízenou evakuaci, kdy závod opustily stovky zaměstnanců, které se shromáždily na parkovišti. Každý vedoucí pak kontroloval jestli někdo z nich nechybí. V „hořící“ hale zůstalo uvězněno čtrnáct pracovníků. Po průzkumu a lokalizaci požáru v hale hasiči pracovníky vysvobodili.


Smůlu přibližně na hodinu a půl měli uchazeči o zaměstnání, kteří se stali svědky zásahu hasičů na vrátnici. „Co se tu děje? To opravdu hoří? Jsem pozvaná na pohovor, tak nevím, jestli mám počkat, nebo mám jít domů,“ ptala se vrátných jedna z příchozích žen. Během chvilky bylo parkoviště plné zaměstnanců, někteří měli na sobě i reflexní vesty. Jejich vedoucí megafonem svolával evakuované. „Jde o průmyslový areál na rozhraní několika okresů, proto nám vypomohli i hasiči z okolních územních odborů, tedy z Chomutova a z Mostu. Nasazení jednotek šlo přes krajské operační středisko v Ústí nad Labem,“ vysvětlil Antoš.


Podobná cvičení hasiči vítají, v praxi si tak mohou vyzkoušet zásah, který v případě skutečného požáru umožňuje hasičům vyvarovat se případných chyb.