Město Litvínov na to získalo osm milionu korun z Evropské unie. Projektem by mělo projít kolem čtyři sta lidí. Ti budou osloveni k účasti ve spolupráci s Úřadem práce v Mostě. Zájemci se mohou přihlásit i sami.


„Cílem je ve spolupráci s partnery projektu zajistit pro sociální skupinu právní a finanční poradenství, rekvalifikace a motivační, poradenské a aktivizační kurzy. Následně se pak pracovní tým projektu bude starat i o umístění příslušníků cílové skupiny do zaměstnání,“ vysvětlil místostarosta Litvínova Martin Klika.


Úřad práce zajistí zájemcům rekvalifikace hlavně řemeslného charakteru. Klienti se budou moci stát třeba svářeči či klempíři. V plánu jsou i poradenské a motivační kurzy. Členové skupiny mohou získat dovednosti v oblasti finanční gramotnosti nebo si zlepšit sociální návyky a zvýšit motivaci přijmout udržitelné zaměstnání.


Město je koordinátorem, z větší části je to projekt neziskových organizací. Podle místostarosty mají neziskové organizace lepší přístup ke klientům.


Oblastní charita Most bude zajišťovat speciální sociálně finanční a právní poradenské pracoviště Help Desk. K dispozici tu denně bude vyškolený poradce a technické zázemí s telefonem, počítačem a internetem. To vše budou mít zájemci k dispozici zdarma.


Matkám s dětmi bude během vzdělávání zajištěna péče o dítě. Hrazena bude také například doprava do školících středisek a na rekvalifikace. Pro cílovou skupinu budou na závěr projektu vytvořena nová pracovní místa.


„Projekt bude probíhat po dobu tří let a je stoprocentně hrazen z Evropské unie. Město může peníze čerpat již od 1. června do 31. května 2012,“ sdělila vedoucí finančního odboru městského úřadu Nikola Exnerová.