Zatím se ještě podle odborníků nejedná o epidemii. Ta by měla přijít příští týden.


„V minulém týdnu jsme zaznamenali devět set případů chřipky na sto tisíc obyvatel. Nárůst onemocnění byl o 4,5 procenta, což je minimum. Podle zkušeností z minulých let můžeme na Mostecku očekávat epidemii chřipky mezi šestým a sedmým týdnem od začátku roku. Letos by to tomu odpovídalo,“ uvedl mostecký epidemiolog Josef Kočí.


K epidemii, o které se mluví v případě dvou tisíc onemocnění na sto tisíc obyvatel, zatím nedošlo. Ordinace lékařů na Mostecku se zatím plní pacienty s tradičním nachlazením. „Zatím se u nás objevují pacienti s rýmou či kašlem. Chřipka ne. Jde o klasické nachlazení v zimních měsících,“ sdělila litvínovská lékařka pro děti a dorost Danuše Bunešová. Nejvíce nachlazení trápí děti. „Spíše máme pacienty s klasickým nachlazením. Objevilo se už několik případů chřipky, ale pouze ojediněle. Jde hlavně o onemocnění horních cest dýchacích,“ dodala dětská lékařka z Mostu Jitka Sobotková.


Zatímco minulý týden ještě lékaři na poslední chvíli doporučovali očkování, nyní už je situace jiná. Na očkování je totiž pozdě. Virus už na Mostecku koluje, proto nyní lékaři očkování nedoporučují.


Podle některých lékařů je ale pravděpodobné, že počty nemocných jsou především u dospělých ještě vyšší.


Kvůli nepropláceným dnům na neschopence si berou dovolenou a snaží se doma nemoc vyležet. Odborníci však varují před podceněním nemoci.
Nemoc trvá přibližně čtyři až šest dní. Chřipka se přenáší kapénkami. Je zpravidla doprovázena horečkami a odezní během týdne. K hlavním komplikacím chřipky patří zápal plic a zánět srdce.

Z lékáren mizí přípravky proti nachlazení. Lidé se snaží všemožně zabránit onemocnění. „Hodně si lidé chodí pro léky na tlumení horečky, jako je například Paralen. Také se hodně prodávají Ibalgin a Nurofen proti nachlazení a preventivní vitamíny,“ sdělila vedoucí lékárny DR. Max v Mostě Eva Čopová.


Odborníci stále doporučují, aby se lidé vyvarovali hromadným akcím a dopřávali tělu dostatek vitamínů v jakékoli formě.


Prodej léků s pseudoefedrinem bez omezení


Původní záměr ministerstva zdravotnictví umožnit od 1. ledna 2009 výdej některých léků pouze po předložení občanského průkazu a centrální evidence takovýchto výdejů se zatím v praxi neuskutečňuje.


Do této nové kategorie spadají mimo jiné také léky, které obsahují pseudoefedrin, a dají se tak zneužít na výrobu pervitinu. Jedná se o Modafen, Nurofen Stop Grip, Paralen Plus a Panadol Plus Grip, které se běžně používají při nemocech z nachlazení.


Zatím se tedy u těchto přípravků nic nemění – vydávat je může stále i farmaceutický asistent a vydávané množství není nikde taxativně určeno.
Zákon o léčivech pouze jasně definuje, že farmaceut a farmaceutický asistent přípravek nevydá při podezření na jeho zneužití.
„Když si člověk přijde a chce tyto léky, vydáme mu je pouze po dvou baleních,“ potvrdila vedoucí lékárny Eva Čopová.


Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím systém nespustil. „Ke změně vydávání nejspíš dojde k 1. dubnu,“ dodala lékárnice Čopová.