Přitom lesní zákon jasně říká, že v lesích je mimo jiné zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly. To, jak se zdá, nejen mosteckým čtyřkolkářům vůbec nevadí.

Bezohlední řidiči tak devastují přírodu a ruší zvěř, která je v zimních měsících citlivá.

Podle lesníků jsou jejich možnosti jak čtyřkolkáře potrestat omezené. Jediná možnost je častější spolupráce s policií.

Sníh přináší zábavu

„Čtyřkolkáři nám poškozují porosty,“ stěžuje si Radek Braum z Krajského ředitelství Lesů ČR, pod které spadá i část Krušných hor.
„Preventivně zavedeme zvýšenou kontrolu lesní správy,“ dodal Braum.

Nejvíce motocyklisté jezdí v jarních a letních měsících, někteří myslivci se ale domnívají, že příchod sněhu čtyřkolkáři využijí k tahání lyží. Své o čtyřkolářích ví i myslivec Jindřich John z Lužic. Motoristé se tam prohánějí po místním lese.

„Z Lužic nahoru k Dobrčicím je zákaz vjezdu, ale z druhé strany od přehrady zákaz není, a když je policisté chytí, tak řeknou, že přijeli z hora,“ vysvětluje Jindřich John.

„Jsem hospodář a mám také čtyřkolku, ale já na ní vozím obilí a seno, jednou nebo dvakrát týdně,“ dodává John, který se čtyřkolkáři uzavřel dohodu.
„Když budou čtyřkolkáři používat spodní cestu a nebudou jezdit mezi stromy, tak to nějakým způsobem můžeme ještě tolerovat,“ upozorňuje Radek John, podle kterého je nyní čtyřkolkářů zatím méně než v letních měsících.

Vjezd motorových vozidel do lesa je zakázán z řady důvodů. Například kvůli nebezpečí úniku ropných látek do půdy, kvůli bezpečnosti turistí či kvůli riziku rušení klidu zvěře.

„Teď když napadl sníh, tak začnou čtyřkolkáři blbnout a budou kluky tahat na lyžích. Zvěř tak bude přebíhat z jednoho prostoru do druhého, dostane zápal plic a uhyne,“ dodal John.

Pokud prý nějaká zvěř opravdu kvůli nezodpovědné zábavě čtyřkolákářů uhyne, budou si ji muset v Lužicích zaplatit.

V tamním lese chtělo vedení Lužic do budoucna vybudovat cyklostezky. To se ale myslivcům nejen kvůli motorkářům nelíbilo.
„Lidé se neumějí v lese chovat,“ stěžuje si John.

„Zvěři v zimním období škodí lidská bezohlednost, je citlivá na rušení,“ potvrzuje Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. České lesy epidemie agresivních motorkářů a čtyřkolkářů dosova zaplavila.

Na čtyřkolkáře jsme krátcí

„Ačkoliv při jejich bezohledných jízdách dochází k porušování mnoha zákonů a devastaci přírody, policie není schopná proti motorkářům zasáhnout. Lidé pečující o přírodu právem pociťují frustraci, jejich stížnosti na devastaci přírody vycházejí naprázdno,“ dodal Šilha.

Policisté v lese byli

Podle Krajského ředitelství Lesů ČR by pomohla větší spolupráce s policií. „Máme omezené možnosti. Čtyřkolkáři se těžce identifikují, mají přilbu a často mají zakrytou poznávací značku,“ řekl Stanislav Eigler z krajského ředitelství.

Podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové ale kontroly na horách ve spolupráci s lesníky v letošním roce probíhaly.

Líbí se i výsypka

Na Mostecku čtyřkolkáři využívají nejen lesy, ale také se jim zalíbilo na výsypce za hipodromem. Mají tam dokonce svoji improvizovanou dráhu v hromadách písku.