Zemědělci nemusejí účast nikomu předem hlásit. „Je na každém, aby zvážil, zda se zapojí, či ne,“ sdělil Jan Veleba, ředitel Okresní agrární komory Most, pod kterou spadá i Teplicko. Například z Bořislavi by měl jet jeden zemědělec.

Regionální shromaždiště k zahájení protestní jízdy bude na letišti v Březně u Chomutova. Sraz je v 9 hodin a v 10 hodin má kolona traktorů a další techniky odjíždět směrem k hranicím. Kolem 12 hodin se protestující setkají s německými kolegy v Hoře Svatého Šebestiána, kde se pak na louce vozidla otočí a po stejné trase vyrazí zpět, stejně jako při poslední jízdě v polovině ledna.

Důl ČSA z „vyhlídky“ ve Vysoké Peci. Lom se rozkládá na rozhraní Chomutovska a Mostecka.
Větší než jezero Most. Z dolu ČSA, který zasahuje na Chomutovsko, bude jezero

Tentokrát má u hranic čekat na české kolegy asi padesát farmářů ze Saska. „Z Chomutovska by mohlo dorazit kolem třiceti zemědělců,“ odhadla Hana Dufková z Okresní agrární komory pro okres Chomutov. Přijet by měli i sedláci z Lounska a Litoměřicka.

Řada opatření v Green dealu je podle zemědělců rozhodována od stolu bez jejich názorů. Trh s hlavními zemědělskými komoditami se zhroutil kvůli přebytkům obilí z Ukrajiny na evropském trhu.

Někteří zemědělci se připojili k jízdě na Prahu v pondělí 19. února. Tu však profesní organizace nepodpořily.

Heslem čtvrteční akce je Už toho máme dost! a zapojí se do ní zemědělci z 11 zemí, včetně Litvy, Bulharska, Slovinska či Chorvatska. Podle Zemědělského svazu ČR je cílem protestu poukázat na špatnou evropskou zemědělskou politiku a na rostoucí byrokracii.

„Celou dobu upozorňujeme na to, že opatření vycházející z Green Dealu mají destruktivní dopady na evropské zemědělství. Kvůli těmto opatřením mají zemědělci vyšší náklady a ztrácejí konkurenceschopnost proti dovozcům zemědělských plodin či masa, kteří nejsou podobnými povinnostmi svazováni,“ upozornil svaz. Podle něj ceny komodit nepokrývají výrobní náklady a část zemědělců tak skončila v roce 2023 ve ztrátě.

Tohle vám možná uniklo: Poškozený most ke kostelu bude měsíce neprůjezdný.

Zdroj: Deník/Martin Vokurka