A vyzývají k účasti všechny Mostečany. Požadují, aby vládnoucí koalice SMM-KSČM vrátila nájemné v poškozeném sídlišti na loňskou úroveň. Podle socialistů vykazuje rozhodnutí radních prvky diskriminace ostatních nájemníků v Mostě, kteří městské byty neničí, na opravy závad čekají dlouho, ale slevu na nájmu nedostali.

Primátor Vlastimil Vozka (SMM)chtěl s ČSSD vyjednávat. Deník zjistil, že ke schůzce nedošlo.

„Vzhledem k tomu, že se nám primátor již neozval s návrhem na další termín schůzky, bude petice oficiálně spuštěna v pondělí 25. května,“ sdělil Deníku v pátek zastupitel Lubomír Holý (ČSSD).

Primátor Deníku v sobotu sdělil, že po svém prohlášení na dubnovém zastupitelstvu navrhl dva možné termíny na uspořádání společné schůzky k výši nájmu v Chánově. „Oba termíny ČSSD odmítla,“ uvedl Vozka. Termíny navržené ČSSD podle Vozky zase nevyhovovali radním. Ti na svém rozhodnutí o nájmech trvají.

Platí méně o 20 procent

Nájemné v chánovských bytech pro rok 2009 kleslo ze 16,14 koruny na 12,91 koruny za metr čtvereční. Jedna domácnost nyní ušetří ročně přibližně dva a půl tisíce korun. Slevu radní zdůvodnili nízkou úrovní bydlení a služeb. Chánov, označovaný za romské ghetto, je odříznutý od roku 1996 kvůli obrovským dluhům od dodávek teplé vody. Lidé nemají plyn, vodu ohřívají elektřinou. Více než třetina ze 355 bytů ve dvanácti panelových domech je prázdná.

Zastupitelé ČSSD od ledna 2009 upozorňují, že nebylo dobré snížit nájem obyvatelům, kteří mají podíl na poškozování sídliště. Romská aktivistka Iveta Millerová z organizace Komunitní centrum Chánov tehdy označila snahu ČSSD za pouhé politické zviditelňování, které neřeší příčiny složité situace v Chánově.

Panelové sídliště Chánov vzniklo v letech 1978 – 1979 na okraji Mostu. Do devíti bloků nastěhovaly tehdejší úřady Romy, tři bloky obsadily město a podniky ze svých pořadníků. Po třech letech nechal komunistický režim vybudovat v Chánově resocializační jednotku pro nepřizpůsobivé, neplatiče a bývalé kriminálníky. Dnes je Chánov podle cenové mapy pozemků nejlevnější lokalitou města, cena za čtvereční metr území přímo na sídlišti činí 50 Kč, v nejbližším okolí pak 100 Kč.

Primátor pro Deník uvedl, že ho osobně moc mrzí, že se tato problematika zatahuje do předvolebního období. „Rada již v minulosti uvedla, že snížení nájemného je motivováno zejména tím, aby se řešila po léta neřešená problematika, před kterou v minulosti radnice, exekutiva i politické strany ve sněmovně strkaly hlavu do písku a dělalo se, že problematika nepřizpůsobivých občanů neexistuje,“ sdělil primátor.

Petice není protiromská

Předseda klubu zastupitelů ČSSD Karel Novotný odmítá podezření, že petice má sociálním demokratům zajistit ve volbách popularitu u velké části veřejnosti, která Chánov dlouhodobě kritizuje. „Neděláme z petice politikum. Jde nám o princip. Když má někdo dluhy, proč mu snižovat nájem?“ řekl Deníku Novotný. Podle něj by měli dlužníci nejprve uzavřít s městem splátkové kalendáře. Novotný také tvrdí, že petice není protiromská. „Kdo si to myslí, je hlupák,“ uvedl. V petici se o Romech nemluví.

Podle Holého by ČSSD postupovala stejně, kdyby na sídlišti žil kdokoliv.

„Nechceme z petice těžit politické body. Reagujeme na popud lidí, se kterými chceme poukázat na nesmyslnost usnesení městské rady. Řekli jsme si, že výhod bylo až moc,“ řekl Holý. Petiční akce potrvá asi dva měsíce.

Načasování ojedinělého protestu do doby, kdy v ČR sílí protiromské nálady a aktivity pravicových extrémistů, považuje Holý za souhru náhod. Snahy extrémistů odsoudil.

Podle primátora petice Chánovu nepomůže. „Řešení této problematiky bude dlouhodobé,“ uvedl.

Do Chánova se bude investovat

Město Most chystá s pomocí EU rekonstrukci sídlišť Chánov a Stovka za stovky milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které nedávno schválilo takzvaný Integrovaný plán města Mostu DEMOS (Deprivované mostecké zóny a občanské soužití), musí kvůli úsporám snížit dotace o 11 procent. Proto i město Most musí některé aktivity škrtat. Radní minulý čtvrtek doporučili zastupitelům, aby upravený plán schválili. Původní rozpočet v oblasti investic do bytových domů a veřejných prostranství v Chánově se má snížit o 13 milionů korun.

Přeměně Chánova na více hlídanou a udržitelnou zónu sociálního bydlení se ČSSD podle Holého nebrání, protože většinu peněz poskytne EU.

Město Most investovalo do Chánova od 90. let minulého století desítky milionů korun. Loňskou ekologickou havárii, způsobenou nahromaděním desítek tun odpadků v ulicích, řešilo najmutím úklidové firmy za 2,25 milionu korun ročně. Firma romského podnikatele zaměstnává Romy.

P E T I C E

Klub zastupitelů ČSSD při statutárním městě Mostu

vyzývá všechny občany tohoto města,

aby podpořili svým podpisem snahu o revokaci usnesení Rady města Mostu, ve kterém bylo rozhodnuto o snížení nájemného o 20% v bytových domech v lokalitě Chanov, které jsou v majetku města.

Toto rozhodnutí Rady města vykazuje prvky diskriminace ostatních obyvatel města žijících v bytových domech v majetku města. Odůvodnění snížení nájmů v lokalitě Chanov, která předkládá vedení města, jsou založena na argumentech nízké kvality bydlení, nemožnosti využití plynového rozvodu a neexistenci využití dodávek teplé užitkové vody, které byly rozhodnutím Rady města v roce 1996 odstaveny z důvodu vysokých dluhů na nájemném, které trvají do této doby a neustále se zvyšují. Snížení kvality bydlení si nájemci bytů v této lokalitě zapříčinili sami a v minulých letech, byly již vynaloženy nemalé finanční částky v řádu desítek milionů korun na sanace, rekonstrukce a opravy jak domů, tak i bytů v této lokalitě.

Bydlíme a žijeme slušně, bez jakýchkoliv výhod, aneb nesouhlasíme se snížením nájemného v lokalitě Chanov u bytů v majetku města Mostu.