Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČSSD i ODS kritizují prodej bytů v Mostě

Most - V úterý 14. října chtěla mostecká vláda SMM–KSČM prosadit pravidla prodeje bytů Mostecké bytové. Mimořádné hlasování bylo zrušeno a odloženo na 30. října kvůli ohlášené absenci politiků. Deník zjistil, jaké řešení navrhuje opozice.

14.10.2008 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Opoziční ODS a ČSSD nesouhlasí s prodejem tisíců bytů podle pravidel navrhovaných mosteckou vládnoucí koalicí Sdružení Mostečané Mostu – KSČM. Opozice odmítá hlavně klíčovou podmínku: prodej bytovým družstvům.

„ČSSD upřednostňuje to, aby se prodávaly jednotlivé byty zvlášť, a to do výlučného vlastnictví občanů v bytech bydlících. Souhlasíme s tím, aby si majitelé bytů mohli zakládat společenství vlastníků,“ sdělil včera Deníku Karel Novotný, předseda Klubu zastupitelů ČSSD.

Podle socialistů je návrh vládnoucí koalice zavádějící, nahrává již existujícím bytovým družstvům a dává občanům minimální možnost se rozhodnout o vlastní svobodné vůli. ČSSD zároveň nesouhlasí s navrženou cenou 2 500 Kč za m2, přestože v návrhu koalice jsou i bonusy za včasné založení družstva. „Podporujeme cenu za metr čtvereční bytové plochy ve výši 600 korun,“ dodal Novotný. To je cena, kterou před volbami v roce 2006 slibovalo SMM.

„Podpoříme tu nejnižší cenu prodeje, která je možná,“ sdělil zastupitel ODS a bývalý primátor Vladimír Bártl.

ODS za svého vládnutí prodala dvě třetiny bytového fondu, tedy asi 14 tisíc bytů.

„I nadále máme zájem nabídnout je nájemcům bytů k odkoupení, ale za zcela jiných podmínek než nabízí Mostečané Mostu s komunisty,“ uvedl Bártl. Podle něj vláda SMM-KSČM žene občany do družstev a nejistoty.

„My chceme nabídnout byty do osobního vlastnictví, aby každý měl jistotu svého majetku a nemusel být závislý na libovůli vedení Krušnohoru,“ sdělil Bártl.

Mostecká vláda v srpnu oznámila, že družstva mají mimo jiné zabránit spekulacím a další přistěhovalecké vlně nepřizpůsobivých nájemníků.

„Využití systému bytového družstva a bonusů je pro budoucí vlastníky výhodnější i proto, že to urychlí převod bytů,“ shodli se radní.

Snadné to s prodejem bytů neměla ani bývalá mostecká vláda včele s ODS. V květnu 2005 vedení Mostu schválilo po dlouhých průtazích prodej všech bytových a nebytových jednotek v bytových domech bl. 611, 92–93, 93–94, 646, 647, 648, 205, 216, 220 a 702 a zároveň schválilo zásady prodeje. Firma potřebovala peníze na opravy bytového fondu, protože regulované nájemné nestačilo.

Část nájemníků tehdy protestovala proti prodejní ceně, která byla několikrát vyšší než při velké privatizaci městských bytů v 90. letech minulého století. Vláda tehdy označila pravidla (postavená na vzniku společenství vlastníků) i cenu za přijatelné řešení.

Reakce opozice na návrh Sdružení Mostečané Mostu – KSČM:

Kompletní Stanovisko Klubu zastupitelů ČSSD pro Deník:

„Klub zastupitelů ČSSD při zastupitelstvu města Mostu – k návrhu vládní koalice v Mostě ve věci prodeje obytných domů v majetku společnosti Mostecká bytová, a.s.:

Souhlasíme s prodejem, ale nikoli domů do výlučného vlastnictví jednomu zájemci a to výhradně bytovému družstvu. ČSSD upřednostňuje to,aby se prodávali jednotlivé byty zvlášť a to do výlučného vlastnictví občanů v bytech bydlících.Sou­hlasíme s tím, aby si majitelé bytů mohli zakládat společenství vlastníků.Návrh vládnoucí mostecké koalice – sdružení Mostečanů Mostu a KSČM je zavádějící a nahrává pouze bytovým družstvům již existujícím a dává občanům minimální možnost se rozhodnout o vlastní svobodné vůli.

Zároveň nesouhlasíme s navrženou cenou 2500,–Kč za m2 celkové bytové plochy a to i přesto, že v návrhu jsou i určité bonusy, které opět nahrávají již existujícím bytovým družstvům.
– podporujeme cenu za m2 bytové plochy ve výši 600,–Kč
– podporujeme prodej bytů do výlučného vlastnictví občanů v bytech bydlících“

Mgr. Karel Novotný, ČSSD

Kompletní stanovisko Ing. Vladimíra Bártla (ODS) pro Deník:

„Chaos a zmatek: Chaos a zmatek je typický pro koalici Mostečanů Mostu a komunistů. Rychle rozhodnout před volbami o prodeji bytů bylo cílem současné vládnoucí koalice ať se děje co se děje. Přesto, že prodej bytů se připravuje už dva roky, bylo dle primátora nutno svolat mimořádné zastupitelstvo v týdnu před jejich konáním.

Jenže rada města nečekala odezvu, která přišla od občanů města, kteří se dožadovali předvolebních slibů a dokonce se chystali na zastupitelstvo vyrazit.

Proto stejně rychle jak bylo svoláno, bylo i odvoláno. Co kdyby se „dobrý“ záměr otočil ve volbách proti Severočechům a komunistům?

ODS za svého vládnutí prodala dvě třetiny bytového fondu což je asi 14 tisíc bytů. I nadále máme zájem nabídnout je nájemcům bytů k odkoupení, ale za zcela jiných podmínek než nabízí Mostečané Mostu s komunisty. Ti ženou občany do družstev a nejistoty z toho plynoucí. . My zastupitelé jsme často svědky při vyřizování si účtů na zastupitelstvu mezi vedením Krušnohoru ( s vedením města jedno jest ) a jednotlivými družstvy nebo nájemníky.

My chceme nabídnout byty do osobního vlastnictví, aby každý měl jistotu svého majetku a nemusel být závislý na libovůli vedení Krušnohoru. Náš klub zastupitelů byl připraven diskutovat s radními jimi navrhovaná pravidla prodeje, ale radní Maronyak schůzku zrušil a jiné informace, než nedostatečné podklady, nemáme. Je pravda, že vedení města názor opozice ani jeho hlasy nepotřebuje a je schopno si svými zastupiteli potřebné hlasy zajistit.

ODS schopnost zorganizovat prodej bytů v minulosti již ukázala. Podpoříme tu nejnižší cenu prodeje, která je možná. Věříme, že se lidé o své majetky postarají lépe než my politici a úředníci a získané majetky občanů se budou mít šanci dále zhodnocovat.

Občané mají právo vyžadovat sliby politiků a v tomto případě obzvlášť. Jde přece o obrovské hodnoty majetků.“

Ing. Vladimír Bártl (ODS)

Autor: Martin Vokurka

14.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litvínov - Liberec.
9

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Hokejový Litvínov má Ihnačáka s Vandasem do konce sezony

Litvínov - Hokejový Litvínov potvrdil avizované posily Briana Ihnačáka a Michaela Vandase. Oba hráči se severočeským klubem podepsali smlouvy do konce sezony a už dnes mohou vyjet do severočeského derby proti libereckým Tygrům (v 17.20 hodin). 

Děti protestují proti rušení hřiště v Mostě. Stálo miliony

Most /ANKETA, FOTO/ - Město letos zavře nejhorší z pěti nových sportovišť. Děti navrhly, že vše uklidí, aby o něj nepřišly.

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Mostecko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení