„K této otázce znějí z ČSSD od roku 2006 protichůdná vyjádření. Chceme, aby se k tomu ČSSD postavila čelem," řekl včera člen krajského výkonného výboru Lubomír Holý.
Podle krajského předsedy Radka Scherfera jsou limity pro ČSSD v regionu prioritou, protože na nich závisí vývoj nezaměstnanosti. Podle krajských sociálních demokratů případné neprolomení by vedlo k dalšímu masivnímu propouštění.
„Váží se na to další věci, například sociální nebo vývoj kriminality," uvedl Scherfer.
Dodal, že jasné ano, nebo ne neočekávají tento týden na ostravském sjezdu strany, ale chtějí téma otevřít a vyřešit tak, aby šla ČSSD s jasným názorem do voleb. Ten by podle něj měla hájit i v případných koaličních vyjednáváních.
Limity těžby vyhlásila vláda v roce 1991. Zaručily tehdy městům a obcím na severu Čech, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. O jejich prolomení usilují těžební společnosti v regionu.
V dobývacím prostoru Litvínovské uhelné u Horního Jiřetína, kterého se limity hlavně týkají, jsou zásoby 773 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, to by životnost lomu ČSA prodloužilo do roku 2068.
Vedení Ústeckého kraje tvořené komunisty a ČSSD je pro pokračování těžby hnědého uhlí za limity. Důvodem je zachování stovek pracovních míst. Podmínkou pro těžbu za limity je podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka dohoda těžařů s dotčenými obcemi a občany na odškodnění. „Na tom jsme se shodli s koaličním partnerem," uvedl loni na podzim Bubeníček. Současná vláda ve svém prohlášení slíbila limity zachovat.