VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČSSD čelí podezření, že mátla lidi peticí proti snižování nájmů v Chánově

Most - Opoziční zastupitelé z mostecké ČSSD tvrdí, že petici proti slevě nájemného v Chánově podepsalo 3 240 lidí. Náměstek primátora Luboš Pitín o tom pochybuje.

29.9.2009
SDÍLEJ:

Zastupitel ČSSD Karel Novotný předává mosteckým radním petici proti snížení nájmu v Chánově o dvacet procent.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Část Mostečanů možná podepsala petici proti snížení ceny bydlení v Chánově, aniž věděla, co přesně podepisuje. Existuje podezření, že minimálně jeden z aktivistů najatých ČSSD získával podpisy na základě lživého tvrzení, že petice je proti odpouštění dluhů v Chánově. Toto drsnější falešné tvrzení mohlo usnadnit sběr podpisů a zvýšit popularitu ČSSD na úkor chánovských Romů.

Svědkem manipulace se stal na ulici paradoxně náměstek primátora Luboš Pitín (SMM), který s radními pro kontroverzní snížení nájemného v Chánově hlasoval. Pitín tvrdí, že člověk, který ho o podpis petice požádal, neuměl odpovědět na základní otázky a odvolával se pouze na číslo rozhodnutí rady. „Neměl k dispozici ani text,“ řekl Pitín.

Zastupitelé ČSSD jakoukoliv manipulaci odmítají. Trvají na tom, že všichni podepsaní věděli, co podepisují.

„Takto to nemohlo zaznít,“ reagoval na rozhovor Pitína s nejmenovaným sběračem podpisů sociální demokrat Ľubomír Holý, jeden ze spoluautorů petice. „V žádné větě se nezmiňujeme o tom, že to bylo pod číslem jednání rady. Lidé, kteří nám zajišťovali petiční akce, nedostali tyto informace a tudíž je nemohli ani dát,“ dodal Holý.

„Nelžu, takto jsem byl osloven,“ uvedl Pitín.

Pitín své podezření oznámil veřejně minulý čtvrtek na zasedání zastupitelstva. Petici s podpisy 3 240 lidí předal radním Karel Novotný (ČSSD).

Socialisté požádali radní již v lednu, aby přehodnotili snížení nájmu v Chánově. Obě strany se od té doby vzájemně kritizují: žádná před druhou neustupuje.

„Rozhodnutí rady se nám jeví jako nesystémové a může do budoucna vytvořil velmi nebezpečný precedens,“ řekl Novotný.

ČSSD hovoří o „diskriminaci naruby“. Podle autorů petice nelze jedné skupině obyvatel snížit nájemné s tím, že byty v lokalitě nesplňují požadavky slušného bydlení, že jsou na nízké úrovni, že mají zničené vnitřní vybavení a že do nich kvůli dluhům neteče teplá voda.

Novotný odmítl názor, že se ČSSD chtěla populistickou peticí politicky zviditelnit. „Mít jiný názor není populistické,“ ře­kl.

„Je škoda, že komunikace není na lepší úrovni,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Po slevě ušetří jedna chánovská rodina okolo 200 korun měsíčně. Dluhy za bydlení v Chánově klesly podle radnice v prvním pololetí o tři čtvrtě milionu korun. „Podařili se nám kroky, na které by každé město mělo být pyšné,“ komentoval primátor přísnější vymáhání dluhů od všech dlužníků města, které například najalo druhého exekutora.

Snížení nájmu v Chánově označil Vozka pouze za jedno z dílčích opatření komplexního sociálního plánu. Ten má mimo jiné zajistit, aby se nájemnici z Chánova nestěhovali do jiných částí města.

Chánovští žijí podle primátora v neadekvátních podmínkách v příliš velkých bytech, které jsou nad jejich možnosti, a město nemá peníze na vybudování malých bytů, do kterých by se mohli přemístit. „Máme možnost je vystěhovat, a oni se nám pak nastěhují do jiných volných bytů ve městě. To ale problém neřeší,“ řekl primátor.

O vytvoření udržitelného sociálního bydlení v Chánově se snaží zvláštní integrovaný plán, který má poprvé s použitím cílených dotací od EU pomoci do roku 2015 také sídlišti Stovka.

Oslovení Romové už dříve pro Deník uvedli, že snížení nájmu v Chánově jim „trn z paty nevytrhne“ a že zastupitelé ČSSD se o místní problémy nezajímají a nechápou souvislosti.

CO ŘEKL KAREL NOVOTNÝ (ČSSD) RADNÍM Z KOALICE SMM-KSČM:

„Obracím se k radě města s výzvou, přehodnoťte, prosím, svoje rozhodnutí. Chceme-li řešit tuto velmi vážnou věc, musíme najít shodu průřezem všech politických stran a hnutí nejen dnes, nejen zítra, ale i v dalších letech. Je úplně jedno, jestli v tuto chvíli bude vládnout Vlasta s Frantou nebo Venca s Josefem. Neznám univerzální řešení, ale víc hlav, víc ví. Jde o kompromis, který bude v zájmu všech občanů města Mostu, ne jen jedné jeho části.“

CO ŘEKL VLASTIMIL VOZKA (SMM) ZASTUPITELŮM ČSSD"

„Budeme se peticí dále zabývat. Věřím tomu, že vzájemnou komunikací si tyto záležitosti vysvětlíme a že se budete podílet na řešení problematiky Chánova. Očekávám vaši účast.“

ROMOVÉ V CHÁNOVĚ OČIMA ROMSKÉ ŠKOLAČKY MICHAELY POMPOVÉ (její esej Nechtěla bych být jiné národnosti získala 1. místo v celostátní soutěži Menšiny mezi námi, vyhlašované sdružením Romea a podpořené ministerstvem školství)

Nechtěla bych být jiné národnosti

Jmenuji se Michaela a chodím do 5 . třídy. Bydlím se svojí rodinou v Mostě – vlastně v jeho jedné části, v Chanově.

Mnoho lidí v naší republice ví, že v Chanově žijí pouze Romové. Já jsme také Romka a zatím jsem nikdy nepřemýšlela o tom, proč tomu tak je.

Moji rodiče tu bydlí už několik let. Vyprávěli mi, jaké to tu bylo hezké a moderní, když se postavilo nové sídliště. Hodně se tu však změnilo.

Ne všichni Romové se uměli o své byty a domy starat. Naše rodina by teď potřebovala větší byt. Bydlení v Mostě by bylo hezké, ale nemáme dost peněz na jeho koupení.

Tatínek je vyučený pekař a pracuje v pekárně. Bydlí nás šest lidí v malém bytě, ale jsem rádi, že jsme spolu.

Chodím do školy v Chanově a moc se mi tam líbí. Někteří kamarádi museli odjet do Anglie, protože si jejich rodiče myslí, že se tam budou mít lépe. Já jsem šťastná tady a snažím se, abych se vyučila jako tatínek.

Chtěl bych být paní učitelkou a učit třeba romské děti v naší škole.

Moji kamarádi umí krásně zpívat a tancovat, rádi malují a kluci jsou šikovní na sport. Vyhráváme spoustu soutěží a všem dokazujeme, že romské děti mohou být šikovné.

Je zvláštní říkat o některých lidech, že jsou bílí a jiní černí. Já mám strach ze skinů, protože nás prý nemají rádi. Bojím se, že přijdou i do Chanova a ublíží nám.

Bojím se o celou rodinu a nevím proč. Tatínek říká, že tomu ještě nemůžu rozumět a že se nemusím bát. Asi bych mu měla věřit.

Nevadí, že jsem Romka – jsem mé mámy, mého táty, babičky a dědečka. I oni jsou Romové a já vím, že se za mě nikdy nebudou stydět. Jsem šťastná, že jsem jejich rodina a chci jim dělat jenom radost.

Mám spoustu romských kamarádů a je s nimi legrace. Mají tmavé oči, černé vlasy a někteří i hnědou kůži.

Romské přísloví říká: Ma de proda, savi hin manušes morči, ale kikl, savo les hin jilo (Nehleď na to, jakou má člověk kůži, všímej si, jaké má srdce.).

Kdyby všichni lidé znali tuhle větu, snad by bylo na celém světě lépe.

Budu si to moc přát.

Autor: Martin Vokurka

29.9.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KUCHAŘ/KA, - znalost čínské kuchyně, HLÁSIT SE: email: yexiaofeng16@gmail.com, tel.: 725150196, osobně: OC Centrál, červené Jablko. Pracoviště: Pavel chabda - central most, Radniční, č.p. 3400, 434 01 Most 1. Informace: Wang Wei Liu, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Účetní materiáloví SKLADOVÝ/-Á ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADOVÝ/-Á ÚČETNÍ, Náplň práce:, - Příjem a potvrzování Opravných daňových dokladů, - Vystavování Opravných daňových dokladů, - Vedení a kontrola skladových knih , - Kontrola stavu zásob, - Miniinventury, - Reklamace dodávek od dodavatelů, - Příprava podkladů pro účetní , Požadujeme:, - Znalost účetnictví, - Pečlivost a zodpovědnost, - Velmi dobré logické uvažování a ochotu se vzdělávat, - Více než základní schopnosti práce s MS office, - Loajální přístup k firmě, schopnost týmové spolupráce, flexibilitu., - Aktivní přístup k problémům a ochotu je řešit, HLÁSIT SE: Ptáčková Simona, tel.: 774509233, e-mail: administrativa1@peddy.cz. Pracoviště: Peddy group s.r.o.-2, Podkrušnohorská, č.p. 240, 436 03 Litvínov 3. Informace: Simona Ptáčková, +420 774 509 233.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ - ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ - ZÁMEČNÍK, Náplň práce: údržba a kontrola technických zařízení výrobního objektu Kosteleckých uzenin a.s. Most (mazání, čištění, výměna olejů, výměna a kontrola kutrových nožů, kontrola strojovny, zajištění odečtů spotřeby el. energií, plynu a vody, výměna nástrojů, kontrola a údržba rozvodů vody, plynu a stlačeného vzduchu, zimní údržba areálu, vedení dokumentací, pohotovosti), Požadujeme: základní znalost práce na PC, flexibilitu, zodpovědnost, kolektivní spolupráci s kolegy, svářečské oprávnění MMA, TIG, svařování plamenem , znalost čtení dokumentace. Znalost práce na obráběcích strojích ( soustruh, frézka a rovinná bruska), Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, po zaučení dobré finanční ohodnocení, zaměstnanecké benefity, Zaměstnanecké výhody: Stravování, penzijní připojištění, zaměstnanecké balíčky, 25 dní dovolené aj., HLÁSIT SE: Nepovím Karel, tel.: 606 486 474 volat Po - Pá 7:00 - 15:30hod. , e-mail: karel.nepovim@ku.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Kostelecké uzeniny - provozovna most, Skyřická, č.p. 1, 434 01 Most 1. Informace: Karel Nepovím, +420 606 486 474.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, Do svého týmu hledáme šikovného a hlavně samostatného kuchaře s praxí., Směnnost tzv. krátký a dlouhý týden., Náplň práce spočívá v přípravě minutkových jídel, cxateringu na společenské akce a svatby. , Znalost českého jazyka mluvené i psané formě nutná., HLÁSIT SE: Steklá Ivana Ing., tel.: 702090414, e-mail: stekla@hotel-sirak.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Enima pro, a.s. - 1, Široký vrch, č.p. 364, 434 01 Most 1. Informace: Ivana Steklá, +420 702 090 414.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalový turnaj Divadelní kopačka 2018
14

Mostecký deník je šampionem 8. ročníku Divadelní kopačky!

Most (v zeleném) slavil v Jihlavě.

Most veze tři body z Jihlavy a vrací se do boje o medaile

Most vyhlásí nové zakázky. Na práce u Kahanu nebo výměnu starých oken

Most - Firmy začnou soutěžit o stavbu u Kahanu a opravy budov. Řidiče čekají objížďky.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Kola ochrání před zloději umělá DNA. V Litvínově od začátku prázdnin

Ústecký kraj /ANKETA/ - Značení rozkóduje speciální čtečka. Strážníci pak zjistí, komu bicykl patří.

Na slavnosti v parku Střed začne veřejná sbírka pro děvče s Aicardiho syndromem

Most - Mostečané mohou společně udělat dobrý skutek při ojedinělé akci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT