VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČSSD čelí podezření, že mátla lidi peticí proti snižování nájmů v Chánově

Most - Opoziční zastupitelé z mostecké ČSSD tvrdí, že petici proti slevě nájemného v Chánově podepsalo 3 240 lidí. Náměstek primátora Luboš Pitín o tom pochybuje.

29.9.2009
SDÍLEJ:

Zastupitel ČSSD Karel Novotný předává mosteckým radním petici proti snížení nájmu v Chánově o dvacet procent.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Část Mostečanů možná podepsala petici proti snížení ceny bydlení v Chánově, aniž věděla, co přesně podepisuje. Existuje podezření, že minimálně jeden z aktivistů najatých ČSSD získával podpisy na základě lživého tvrzení, že petice je proti odpouštění dluhů v Chánově. Toto drsnější falešné tvrzení mohlo usnadnit sběr podpisů a zvýšit popularitu ČSSD na úkor chánovských Romů.

Svědkem manipulace se stal na ulici paradoxně náměstek primátora Luboš Pitín (SMM), který s radními pro kontroverzní snížení nájemného v Chánově hlasoval. Pitín tvrdí, že člověk, který ho o podpis petice požádal, neuměl odpovědět na základní otázky a odvolával se pouze na číslo rozhodnutí rady. „Neměl k dispozici ani text,“ řekl Pitín.

Zastupitelé ČSSD jakoukoliv manipulaci odmítají. Trvají na tom, že všichni podepsaní věděli, co podepisují.

„Takto to nemohlo zaznít,“ reagoval na rozhovor Pitína s nejmenovaným sběračem podpisů sociální demokrat Ľubomír Holý, jeden ze spoluautorů petice. „V žádné větě se nezmiňujeme o tom, že to bylo pod číslem jednání rady. Lidé, kteří nám zajišťovali petiční akce, nedostali tyto informace a tudíž je nemohli ani dát,“ dodal Holý.

„Nelžu, takto jsem byl osloven,“ uvedl Pitín.

Pitín své podezření oznámil veřejně minulý čtvrtek na zasedání zastupitelstva. Petici s podpisy 3 240 lidí předal radním Karel Novotný (ČSSD).

Socialisté požádali radní již v lednu, aby přehodnotili snížení nájmu v Chánově. Obě strany se od té doby vzájemně kritizují: žádná před druhou neustupuje.

„Rozhodnutí rady se nám jeví jako nesystémové a může do budoucna vytvořil velmi nebezpečný precedens,“ řekl Novotný.

ČSSD hovoří o „diskriminaci naruby“. Podle autorů petice nelze jedné skupině obyvatel snížit nájemné s tím, že byty v lokalitě nesplňují požadavky slušného bydlení, že jsou na nízké úrovni, že mají zničené vnitřní vybavení a že do nich kvůli dluhům neteče teplá voda.

Novotný odmítl názor, že se ČSSD chtěla populistickou peticí politicky zviditelnit. „Mít jiný názor není populistické,“ ře­kl.

„Je škoda, že komunikace není na lepší úrovni,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Po slevě ušetří jedna chánovská rodina okolo 200 korun měsíčně. Dluhy za bydlení v Chánově klesly podle radnice v prvním pololetí o tři čtvrtě milionu korun. „Podařili se nám kroky, na které by každé město mělo být pyšné,“ komentoval primátor přísnější vymáhání dluhů od všech dlužníků města, které například najalo druhého exekutora.

Snížení nájmu v Chánově označil Vozka pouze za jedno z dílčích opatření komplexního sociálního plánu. Ten má mimo jiné zajistit, aby se nájemnici z Chánova nestěhovali do jiných částí města.

Chánovští žijí podle primátora v neadekvátních podmínkách v příliš velkých bytech, které jsou nad jejich možnosti, a město nemá peníze na vybudování malých bytů, do kterých by se mohli přemístit. „Máme možnost je vystěhovat, a oni se nám pak nastěhují do jiných volných bytů ve městě. To ale problém neřeší,“ řekl primátor.

O vytvoření udržitelného sociálního bydlení v Chánově se snaží zvláštní integrovaný plán, který má poprvé s použitím cílených dotací od EU pomoci do roku 2015 také sídlišti Stovka.

Oslovení Romové už dříve pro Deník uvedli, že snížení nájmu v Chánově jim „trn z paty nevytrhne“ a že zastupitelé ČSSD se o místní problémy nezajímají a nechápou souvislosti.

CO ŘEKL KAREL NOVOTNÝ (ČSSD) RADNÍM Z KOALICE SMM-KSČM:

„Obracím se k radě města s výzvou, přehodnoťte, prosím, svoje rozhodnutí. Chceme-li řešit tuto velmi vážnou věc, musíme najít shodu průřezem všech politických stran a hnutí nejen dnes, nejen zítra, ale i v dalších letech. Je úplně jedno, jestli v tuto chvíli bude vládnout Vlasta s Frantou nebo Venca s Josefem. Neznám univerzální řešení, ale víc hlav, víc ví. Jde o kompromis, který bude v zájmu všech občanů města Mostu, ne jen jedné jeho části.“

CO ŘEKL VLASTIMIL VOZKA (SMM) ZASTUPITELŮM ČSSD"

„Budeme se peticí dále zabývat. Věřím tomu, že vzájemnou komunikací si tyto záležitosti vysvětlíme a že se budete podílet na řešení problematiky Chánova. Očekávám vaši účast.“

ROMOVÉ V CHÁNOVĚ OČIMA ROMSKÉ ŠKOLAČKY MICHAELY POMPOVÉ (její esej Nechtěla bych být jiné národnosti získala 1. místo v celostátní soutěži Menšiny mezi námi, vyhlašované sdružením Romea a podpořené ministerstvem školství)

Nechtěla bych být jiné národnosti

Jmenuji se Michaela a chodím do 5 . třídy. Bydlím se svojí rodinou v Mostě – vlastně v jeho jedné části, v Chanově.

Mnoho lidí v naší republice ví, že v Chanově žijí pouze Romové. Já jsme také Romka a zatím jsem nikdy nepřemýšlela o tom, proč tomu tak je.

Moji rodiče tu bydlí už několik let. Vyprávěli mi, jaké to tu bylo hezké a moderní, když se postavilo nové sídliště. Hodně se tu však změnilo.

Ne všichni Romové se uměli o své byty a domy starat. Naše rodina by teď potřebovala větší byt. Bydlení v Mostě by bylo hezké, ale nemáme dost peněz na jeho koupení.

Tatínek je vyučený pekař a pracuje v pekárně. Bydlí nás šest lidí v malém bytě, ale jsem rádi, že jsme spolu.

Chodím do školy v Chanově a moc se mi tam líbí. Někteří kamarádi museli odjet do Anglie, protože si jejich rodiče myslí, že se tam budou mít lépe. Já jsem šťastná tady a snažím se, abych se vyučila jako tatínek.

Chtěl bych být paní učitelkou a učit třeba romské děti v naší škole.

Moji kamarádi umí krásně zpívat a tancovat, rádi malují a kluci jsou šikovní na sport. Vyhráváme spoustu soutěží a všem dokazujeme, že romské děti mohou být šikovné.

Je zvláštní říkat o některých lidech, že jsou bílí a jiní černí. Já mám strach ze skinů, protože nás prý nemají rádi. Bojím se, že přijdou i do Chanova a ublíží nám.

Bojím se o celou rodinu a nevím proč. Tatínek říká, že tomu ještě nemůžu rozumět a že se nemusím bát. Asi bych mu měla věřit.

Nevadí, že jsem Romka – jsem mé mámy, mého táty, babičky a dědečka. I oni jsou Romové a já vím, že se za mě nikdy nebudou stydět. Jsem šťastná, že jsem jejich rodina a chci jim dělat jenom radost.

Mám spoustu romských kamarádů a je s nimi legrace. Mají tmavé oči, černé vlasy a někteří i hnědou kůži.

Romské přísloví říká: Ma de proda, savi hin manušes morči, ale kikl, savo les hin jilo (Nehleď na to, jakou má člověk kůži, všímej si, jaké má srdce.).

Kdyby všichni lidé znali tuhle větu, snad by bylo na celém světě lépe.

Budu si to moc přát.

Autor: Martin Vokurka

29.9.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ, Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost, výpis z RT, HLÁSIT SE: p. Jánská tel.: 775 030 258, osobně každé úterý od 10.00 - 13:00hod. v hotelu Domino. Pracoviště: Ospro production, s.r.o.- rai most, 435 01 Havraň. Informace: Iveta Jánská, +420 775 030 258. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 20 000 Kč Stavební technici provozní TECHNIK - MONTÉR ZABEZPEČOVACÍCH SYSTÉMŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK - MONTÉR ZABEZPEČOVACÍCH SYSTÉMŮ, NÁPLŇ PRÁCE:, - realizace zakázek u klientů s možností samostatného vedení zakázek od A do Z, - evidence a zpracování technické dokumentace, - konfigurace systémů u klientů, - kabelážní práce, - manuální i intelektuální využití, - technické posouzení poptávek a návrhů, - příprava zakázek a zajištění materiálů, - technické návrhy u klientů, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravné, možnost služebního automobilu, Notebook, telefon, HLÁSIT SE: Zámostný Jan, e-mail: zamostny@kzsystem.cz. Pracoviště: Kz system s.r.o.-2, Moskevská, č.p. 14, 434 01 Most 1. Informace: Jan Zámostný, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍCI, OBSLUHA MANIPULAČNÍCH VOZÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: SKLADNÍCI, OBSLUHA MANIPULAČNÍCH VOZÍKŮ, - praxe ve výrobním podniku, - znalost práce se snímačem čárového kódu, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dovolenou, dopravu, plné využití prac.doby, stravenky, 13. mzda, HLÁSIT SE: Renata Chudáčková, Kateřina Peterková tel.:720 978 148, 415400152, email: chudackova.renata@recticel.com, peterkova.katerina@recticel.com, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Rai most s.r.o.-1, 435 01 Havraň. Informace: Renata Chudáčková, +420 720 978 148,415 400 152. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ -ICE S VÝBORNOU ZNALOSTÍ NJ SLOVEM I PÍSMEM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ -ICE S VÝBORNOU ZNALOSTÍ NJ SLOVEM I PÍSMEM, Administativní činnost v německém jazyce., HLÁSIT SE: Uhlíková Stanislava, tel.: 777992026, volat od 9:00 do 17:00 hod., e-mail: pecovatelka27@gmail.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Pečovatelka 27 s.r.o., Josefa Dobrovského, č.p. 2162, 434 01 Most 1. Informace: Stanislava Uhlíková, +420 777 992 026.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autodrom Most.

Před čtvrt stoletím začali na autodromu učit zvládání smyku

Úspěšný tým litvínovských plavců.

Litvínovští plavci vybojovali v domácím bazénu dvacet medailí

V Mostě zažili peklo, píše se v nové knize

Most – Nové dílo popisuje osudy holandských vojáků v regionu za 2. světové války.

Úroda bude slabá. Nedařilo se bramborám, kukuřici ani máku, výjimkou je řepka

Severní Čechy - Poslední odhad sklizně ukázal, že na českých polích se letos urodilo o poznání méně než před rokem. Nejhůře se dařilo máku a cukrové řepě. Výjimkou z nepříznivého trendu je pouze řepka, které by se mělo sklidit o pětinu více. Souhrn přinesl Český statistický úřad (ČSÚ).

Rozšíření silnice mezi Mostem a Litvínovem má nové možnosti

Most - Původní varianta silnice mezi Mostem a Litvínovem je prý příliš drahá.

FOTO: Tradiční Oktoberfest byl i v Litvínově. Probíhal dva dny

Litvínov – Po způsobu svého většího bavorského bratra probíhá každoročně také v Litvínově oblíbený Oktoberfest.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT