VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČSSD čelí podezření, že mátla lidi peticí proti snižování nájmů v Chánově

Most - Opoziční zastupitelé z mostecké ČSSD tvrdí, že petici proti slevě nájemného v Chánově podepsalo 3 240 lidí. Náměstek primátora Luboš Pitín o tom pochybuje.

29.9.2009
SDÍLEJ:

Zastupitel ČSSD Karel Novotný předává mosteckým radním petici proti snížení nájmu v Chánově o dvacet procent.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Část Mostečanů možná podepsala petici proti snížení ceny bydlení v Chánově, aniž věděla, co přesně podepisuje. Existuje podezření, že minimálně jeden z aktivistů najatých ČSSD získával podpisy na základě lživého tvrzení, že petice je proti odpouštění dluhů v Chánově. Toto drsnější falešné tvrzení mohlo usnadnit sběr podpisů a zvýšit popularitu ČSSD na úkor chánovských Romů.

Svědkem manipulace se stal na ulici paradoxně náměstek primátora Luboš Pitín (SMM), který s radními pro kontroverzní snížení nájemného v Chánově hlasoval. Pitín tvrdí, že člověk, který ho o podpis petice požádal, neuměl odpovědět na základní otázky a odvolával se pouze na číslo rozhodnutí rady. „Neměl k dispozici ani text,“ řekl Pitín.

Zastupitelé ČSSD jakoukoliv manipulaci odmítají. Trvají na tom, že všichni podepsaní věděli, co podepisují.

„Takto to nemohlo zaznít,“ reagoval na rozhovor Pitína s nejmenovaným sběračem podpisů sociální demokrat Ľubomír Holý, jeden ze spoluautorů petice. „V žádné větě se nezmiňujeme o tom, že to bylo pod číslem jednání rady. Lidé, kteří nám zajišťovali petiční akce, nedostali tyto informace a tudíž je nemohli ani dát,“ dodal Holý.

„Nelžu, takto jsem byl osloven,“ uvedl Pitín.

Pitín své podezření oznámil veřejně minulý čtvrtek na zasedání zastupitelstva. Petici s podpisy 3 240 lidí předal radním Karel Novotný (ČSSD).

Socialisté požádali radní již v lednu, aby přehodnotili snížení nájmu v Chánově. Obě strany se od té doby vzájemně kritizují: žádná před druhou neustupuje.

„Rozhodnutí rady se nám jeví jako nesystémové a může do budoucna vytvořil velmi nebezpečný precedens,“ řekl Novotný.

ČSSD hovoří o „diskriminaci naruby“. Podle autorů petice nelze jedné skupině obyvatel snížit nájemné s tím, že byty v lokalitě nesplňují požadavky slušného bydlení, že jsou na nízké úrovni, že mají zničené vnitřní vybavení a že do nich kvůli dluhům neteče teplá voda.

Novotný odmítl názor, že se ČSSD chtěla populistickou peticí politicky zviditelnit. „Mít jiný názor není populistické,“ ře­kl.

„Je škoda, že komunikace není na lepší úrovni,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Po slevě ušetří jedna chánovská rodina okolo 200 korun měsíčně. Dluhy za bydlení v Chánově klesly podle radnice v prvním pololetí o tři čtvrtě milionu korun. „Podařili se nám kroky, na které by každé město mělo být pyšné,“ komentoval primátor přísnější vymáhání dluhů od všech dlužníků města, které například najalo druhého exekutora.

Snížení nájmu v Chánově označil Vozka pouze za jedno z dílčích opatření komplexního sociálního plánu. Ten má mimo jiné zajistit, aby se nájemnici z Chánova nestěhovali do jiných částí města.

Chánovští žijí podle primátora v neadekvátních podmínkách v příliš velkých bytech, které jsou nad jejich možnosti, a město nemá peníze na vybudování malých bytů, do kterých by se mohli přemístit. „Máme možnost je vystěhovat, a oni se nám pak nastěhují do jiných volných bytů ve městě. To ale problém neřeší,“ řekl primátor.

O vytvoření udržitelného sociálního bydlení v Chánově se snaží zvláštní integrovaný plán, který má poprvé s použitím cílených dotací od EU pomoci do roku 2015 také sídlišti Stovka.

Oslovení Romové už dříve pro Deník uvedli, že snížení nájmu v Chánově jim „trn z paty nevytrhne“ a že zastupitelé ČSSD se o místní problémy nezajímají a nechápou souvislosti.

CO ŘEKL KAREL NOVOTNÝ (ČSSD) RADNÍM Z KOALICE SMM-KSČM:

„Obracím se k radě města s výzvou, přehodnoťte, prosím, svoje rozhodnutí. Chceme-li řešit tuto velmi vážnou věc, musíme najít shodu průřezem všech politických stran a hnutí nejen dnes, nejen zítra, ale i v dalších letech. Je úplně jedno, jestli v tuto chvíli bude vládnout Vlasta s Frantou nebo Venca s Josefem. Neznám univerzální řešení, ale víc hlav, víc ví. Jde o kompromis, který bude v zájmu všech občanů města Mostu, ne jen jedné jeho části.“

CO ŘEKL VLASTIMIL VOZKA (SMM) ZASTUPITELŮM ČSSD"

„Budeme se peticí dále zabývat. Věřím tomu, že vzájemnou komunikací si tyto záležitosti vysvětlíme a že se budete podílet na řešení problematiky Chánova. Očekávám vaši účast.“

ROMOVÉ V CHÁNOVĚ OČIMA ROMSKÉ ŠKOLAČKY MICHAELY POMPOVÉ (její esej Nechtěla bych být jiné národnosti získala 1. místo v celostátní soutěži Menšiny mezi námi, vyhlašované sdružením Romea a podpořené ministerstvem školství)

Nechtěla bych být jiné národnosti

Jmenuji se Michaela a chodím do 5 . třídy. Bydlím se svojí rodinou v Mostě – vlastně v jeho jedné části, v Chanově.

Mnoho lidí v naší republice ví, že v Chanově žijí pouze Romové. Já jsme také Romka a zatím jsem nikdy nepřemýšlela o tom, proč tomu tak je.

Moji rodiče tu bydlí už několik let. Vyprávěli mi, jaké to tu bylo hezké a moderní, když se postavilo nové sídliště. Hodně se tu však změnilo.

Ne všichni Romové se uměli o své byty a domy starat. Naše rodina by teď potřebovala větší byt. Bydlení v Mostě by bylo hezké, ale nemáme dost peněz na jeho koupení.

Tatínek je vyučený pekař a pracuje v pekárně. Bydlí nás šest lidí v malém bytě, ale jsem rádi, že jsme spolu.

Chodím do školy v Chanově a moc se mi tam líbí. Někteří kamarádi museli odjet do Anglie, protože si jejich rodiče myslí, že se tam budou mít lépe. Já jsem šťastná tady a snažím se, abych se vyučila jako tatínek.

Chtěl bych být paní učitelkou a učit třeba romské děti v naší škole.

Moji kamarádi umí krásně zpívat a tancovat, rádi malují a kluci jsou šikovní na sport. Vyhráváme spoustu soutěží a všem dokazujeme, že romské děti mohou být šikovné.

Je zvláštní říkat o některých lidech, že jsou bílí a jiní černí. Já mám strach ze skinů, protože nás prý nemají rádi. Bojím se, že přijdou i do Chanova a ublíží nám.

Bojím se o celou rodinu a nevím proč. Tatínek říká, že tomu ještě nemůžu rozumět a že se nemusím bát. Asi bych mu měla věřit.

Nevadí, že jsem Romka – jsem mé mámy, mého táty, babičky a dědečka. I oni jsou Romové a já vím, že se za mě nikdy nebudou stydět. Jsem šťastná, že jsem jejich rodina a chci jim dělat jenom radost.

Mám spoustu romských kamarádů a je s nimi legrace. Mají tmavé oči, černé vlasy a někteří i hnědou kůži.

Romské přísloví říká: Ma de proda, savi hin manušes morči, ale kikl, savo les hin jilo (Nehleď na to, jakou má člověk kůži, všímej si, jaké má srdce.).

Kdyby všichni lidé znali tuhle větu, snad by bylo na celém světě lépe.

Budu si to moc přát.

Autor: Martin Vokurka

29.9.2009
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stabilní stavební společnost, s dlouholetou tradicí na trhu, hledá kolegyni, kolegu na hlavní pracovní poměr. Administrativní práce, v centru města Mostu, v mladém, přátelském kolektivu s rodinnou atmosférou. Pravidelná školení a flexibilní odměňovací systém. HPP je na 1 rok, s možností prodloužení, na neurčito., , Pracovní náplň:, správa a evidence reklamací, zpracovávání a výhledávání VVŘ, evidence SOD a objednávek, komunikace s klienty, administrativní kompletace zakázek, práce v systému Helios - zaškolení, správa webu (doplňování novinek) a profilu na facebooku, firemní databáze kontaktů - správa, , Pracovní místo je vhodné i pro absolventy, zaškolíme., Hledáme zaměstnance, kteří se nebojí komunikovat, jsou iniciativní, zodpovědní a pracovití. Nutností je znalost práce na PC (outlook, MS office, web..), , Výběrové řízení se skládá ze tří kol:, 1. životopisy, 2. ústní pohovory, 3. praktické cvičení PC, , Termín přijímání životopisů:, 1. část do 2.3.2018, 2. část do 9.3.2018, , Termín pohovorů:, 1. část 7.3. - 9.3.2018, 2. část 14.3. - 19.3.2018, , Termín zkoušky PC - od 26.3.2018. Pracoviště: Hipos s.r.o, Jaroslava Průchy, č.p. 1682, 434 01 Most 1. Informace: Kateřina Hlinková, +420 604 112 122.

Výroba - Výroba Obsluha strojů25 000 Kč

Vrtači při stavebních činnostech VRTNÝ DĚLNÍK, VRTMISTR. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: VRTNÝ DĚLNÍK, VRTMISTR, - vykonávání technologického a pracovního postupu vrtné nebo regenerační soupravy pod vedením odpovědného pracovníka, - vykonávání základních úkonů při obsluze a údržbě vrtných souprav, - vykonávání dalších přidělených pracovních úkonů a úkolů, - výkon individuálních řemeslných prací (opravy přidělené techniky atp.) - dle platných oprávnění, - řízení motorových vozidel a jejich údržba - v rozsahu dle dosaženého oprávnění, - zvedání předmětů s hmotností nad 15 kg, - zodpovědnost za dodržování BOZP a všech činnosti se týkajících předpisů v souvislosti s osobami zúčastněnými na pracovním procesu i z vlastní činnosti, Požadavky na uchazeče: , - minimálně vyučení v oboru technického směru, - řidičský průkaz skupiny C, - zdravotní způsobilost, - ochota pracovat v turnusech, - spolehlivost, pečlivost, flexibilita, manuální zručnost, samostatné a aktivní jednání, Výhodou bude : , - svářečský či vazačský průkaz, Místo výkonu práce: , Základním pracovištěm je Litvínov/Most nebo naše provozovna v Tuchlovicích u Kladna, ale práce vykonáváme i na celém území ČR, výjimečně v zahraničí., Nabízíme: , - Práci na dobu určitou - 12 měsíců s možností přechodu do trvalého pracovního poměru, - Finanční ohodnocení odpovídající předchozím zkušenostem a pracovním výsledkům (nástupní mzda 90 Kč/hod + prémie), - Nástup dle dohody, možný ihned, - Ubytování na podnikové ubytovně v místě pracoviště po dohodě možné, - Po zapracování nabízíme zvýšení a rozšíření kvalifikace a možnost dalšího profesního růstu, - Prémie, 3 dny volna navíc, příspěvek na stravu, ubytování, HLÁSIT SE: Slavík Dalibor, tel.: 721 855 054, e-mail: slavik@vodnizdroje.cz, osobně po telefonické domluvě na adrese Tuchlovice, Dřevěnkov 575. Pracoviště: Vodní zdroje, a.s.-1, 434 01 Most 1. Informace: Dalibor Slavík, +420 721 855 054.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel25 470 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel /-kana 2. stupni základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme kvalifikovaného učitele - učitelku pro 2. stupeň ZŠ. Aprobace matematika - tělesná výchova.. Pracoviště: Základní škola s rozšířenou výukou jazyků a mateřská škola litvínov, podkrušnohorská 1589,okres most, Podkrušnohorská, č.p. 1589, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Kašková, +420 476 111 037.

Služby - Služby Švadlena9 300 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9300 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠIČKA, VHODNÉI PRO OZP, Šička textilních výrobků, výborný kolektiv, ochota učit se, manuální zručnost., HLÁSIT SE: Taťána Kubecová tel.: 608 700 383 - pouze SMS, email: tanatex@tanatex.cz. Pracoviště: Tanatex s.r.o.-1, 434 01 Most 1. Informace: Taťána Kubecová, +420 608 700 383.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žena jela zfetovaná a bez řidičáku, v autě bez technické vezla i dítě

Přivítání Davídka, prvního letošního Mostečánka. S rodiči je na snímku náměstkyně primátora Markéta Stará (vpravo)
6

Davídek přišel na svět 1. ledna. V Mostě přivítali prvního letošního občánka

Prásk golfákem! Amatéři se postavili do branky proti extraligovým profíkům

Litvínov /FOTOGALERIE/ - Další odvážlivci si na extraligovém ledě zimního stadionu Ivana Hlinky v Litvínově vyzkoušeli jaké je řemeslo brankářů. Litvínovský trenér a bývalý brankář Zdeněk Orct nadšencům ukázal, jak se v gólmanské výstroji pohybovat po ledě a pak přišel nácvik přímo v brance, kde na amatérské lapače jezdili nájezdy extraligoví hráči Vervy.

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Odešel František Kouda, skaut tělem i duší a velký vzor

Most - Bratr zesnul v sobotu ve věku 87 let. Pro mládež i dospělé představoval velkou inspiraci a morální autoritu.

Zářil na severu Čech, teď je hrdina Francouz hvězdou olympijskou

Litvínov, Ústí n. L. /FOTOGALERIE, ANKETA/ - "O úspěchu jsem snil, ale jako hrdina si nepřipadám," říká 27letý brankář, jenž na sebe upoutal pozornost v prvoligovém Ústí a v roce 2015 dovedl k historickému úspěchu Litvínov. Nyní ho chce celý svět, okouzlil i kluby slavné zámořské NHL.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT