Vyplývá to ze studie Ústavu zdravotnických informací a statistiky s názvem Zdraví 2030. Dokument uvádí, že například 77 procent všech dětí narozených v kraji mezi lety 2012-2018 dostalo vakcínu proti pneumokokové infekci. To je nejvíc z celé republiky. Celorepublikový průměr je nižší o dvanáct procent. S epidemií spalniček by v Ústeckém kraji rovněž problém být neměl, dětí je očkovaných téměř 90 procent. Prvenství si drží kraj i v proočkovanosti seniorů proti chřipce. „Ta dosahuje celorepublikově 21,8 procenta. V Ústeckém kraji je to 24,4 procenta,“ uvádí studie.

Přestože sezonní nemoci mají na svědomí oběti na životech v regionech i v moderní době, oběti nešplhají do stovek jako tomu bývalo v minulosti. V roce 1866 zabila v Mostě cholera 180 lidí. V nedalekém Bečově jich nemoc usmrtila 56.

Na chřipkovou sezonu zbrojí pravidelně i Pavla Rezková z Litvínova. „Očkovat jsem se nechala poprvé v roce 2014, když mi bylo pětašedesát,“ popisuje. I přes proočkování se jí nemoc ale nevyhnula. „První dva roky mě to možná skolilo více než kdykoli v životě předtím, protože pořádnou chřipku jsem měla jen párkrát. Zda to má souvislost, nevím, ale očkování věřím nadále. Mám obavy, že se zvyšujícím se věkem by byl průběh nemoci bez očkování jen horší,“ doplňuje Litvínovanka.

Pokud chcete ušetřit cestu k obvodnímu lékaři, tak očkování provádí například Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, který provozuje v Mostě Očkovací centrum. Vakcinace zatím neprobíhá, podle rezervačního systému přijímá ústav objednávky až v říjnu letošního roku.

Obliba očkování se nesnižuje ani u vakcín, které na našem trhu nejsou příliš dlouho. Ústecký kraj kraluje i v počtu dívek ve věku třinácti let (kdy má vakcína nejvyšší účinek), které se nechaly očkovat proti HPV. V roce 2017 jejich počet za jeden rok dosáhl na téměř 74 procent.

Naopak na oblibě klesá očkování proti klíšťové encefalitidě. Loni se touto nemocí nakazilo v Ústeckém kraji čtyřicet lidí. Statistiku očkování vztaženou na kraje statistici ani zdravotníci zveřejněnou nemají. O tom, kolik lidí je v kraji očkovaných, částečně informují zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna proplatila loni příspěvek na očkování proti encefalitidě necelým osmi tisícům klientů. To bylo dvakrát méně než v Jihočeském kraji, který drží na žebříčku prvenství.