Policie obvinila ze zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci dva Mostečany, 42letou ženu a stejně starého muže. Podle policie oba onemocněli na covid, byli v karanténě, ale navzdory zákazu vycházení vyrazili společně na nákup. "Za toto jednání může soud v případě prokázání viny uložit trest odnětí svobody na dva roky až osm let," sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policie stíhá partnery na svobodě. Důvody, proč pár opustil karanténu a šel na nákup, když lze využít sociální pomoc, policie neuvedla. Okolnosti jejich jednání a obhajobu posoudí justice.

K porušení zákona mělo dojít na počátku týdne koncem března v odpoledních hodinách, kdy pár přišel nakupovat do mosteckého supermarketu. Podle policie muž a žena věděli, že jsou nemocní, protože laboratorní vyšetření u nich prokázalo přítomnost koronaviru, a hygienická stanice jim nařídila izolaci a zákaz styku s dalšími osobami, aby se předešlo šíření nákazy.

Policie upozornila, že obviněný pár zvýšil nebezpečí rozšíření vysoce nakažlivé nemoci u ostatních lidí a navíc v době, kdy na území České republiky platil nouzový stav.

Policejní mluvčí Deníku řekla, že se jedná o první obvinění svého druhu na Mostecku od loňského března, kdy začal první nouzový stav kvůli pandemii koronaviru. Policie podezírá ze stejného provinění další osoby, ale tyto případy ještě prověřuje.

V rámci celého Ústeckého kraje přijali policisté od 1. ledna zatím 18 oznámení, která se týkala podezření ze spáchání zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci. Loni od 12. března, kdy začal platit první nouzový stav, policie v kraji přijala 8 oznámení.