Donedávna provozoval vlastní malý stand-upový klub Obejvák Comedy Room přímo u sebe, v mosteckém bytě. Vystupovali tam i Vtípečky a oblíbený komik Jiří Jakima z pořadů Na stojáka, Comedy Club, Stand-up Factory či K.O.MICI.

Teď by Pešan rád našel v Mostě vhodnější zázemí, kde by stand-up oslovil víc diváků a přilákal i další vtipálky, kteří by si své vystoupení mohli naostro vyzkoušet. „Momentálně hledám spíš kavárnu, hospodu nebo bar, kde by se pořádaly pravidelné večery a openmicy,“ sdělil Deníku 40letý Mostečan.

Přední český slam poeta vystoupí ve středu 3. dubna na festivalu přeMostění.
Banát, koncerty a úderný slam. Festival PřeMostění propojí Mostecko

Openmic je místo pro nové vtipy a nové komiky. Představa je taková, že by se v Mostě dělal stand-up jednou za dva měsíce. V ideálním případě by vznikla místní komunita nadšenců, která by tuto uměleckou formu komediálního vystoupení vyhledávala. Podle Pešana smíchu není nikdy dost. „Potřebujeme ho víc a víc. Myslím si, že bychom se měli víc smát. Kór tady na severu. Je to tady věčně naštvaný a zachmuřený,“ řekl.

Pešanova cesta ke Stand-upu

Chodil na 9. ZŠ v Mostě, kde byl tak trochu třídní šašek. „Takový ten nepozorný parchant vzadu v lavici, kde každá divná situace vyvolala nějakou reakci. V tu dobu jsem si samozřejmě neuvědomoval, že by to mohlo někam směřovat,“ sdělil.

Kašpárkovství fungovalo i na střední, ale zlom nastal až v dospělosti, kdy ho začal bavit stand-up a začal se o něj zajímat. Jako divák zažil první vystoupení naživo v klubu Unico v Teplicích, kde si řekl, že by to vyzkoušel. Před pěti lety jel do Prahy na openmic, aby poprvé předvedl svůj krátký monolog před publikem a zjistil odezvu. „Nedopadlo to špatně, vtip byl dobrý, ale projev nervózní, uspěchaný a příšerně krátký,“ zavzpomínal.

Ladislav Pešan z Mostu se věnuje stand-up comedy. Je členem uskupení Vtípečky se zelím, které je partou začínajících i zkušenějších komiků.Ladislav Pešan z Mostu se věnuje stand-up comedy. Je členem uskupení Vtípečky se zelím, které je partou začínajících i zkušenějších komiků.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Po premiéře začal vše vylepšovat, ale pak přišel covid a nastal útlum. Pešan naštěstí vytrval a po pandemii začal intenzivně tvořit. „Už je to taková každodenní záležitost,“ upozornil muž, který se živí jako skladník a řidič vysokozdvižného vozíku. Stand-up je jeho hobby, které hodlá dál rozvíjet. Mluvit před diváky ho naplňuje. S lidmi byl v blízkém kontaktu už dřív.

Ladislav Pešan je členem komediální skupiny Vtípečky se zelím, kterou založili v roce 2022 Ondřej Cabal a Aleš Pitrmoc. Jejím cílem je shromažďovat začínající komiky a kolektivně rozvíjet řemeslo stand-upu. V tom jim pomáhají také známí a zkušení komici Jiří Jakima a Tigran Hovakimyan.

V Mostě vedl obchod, kde prodával věci pro skateboardisty. Doporučovali mu, aby stand-up vyzkoušel. „Říkali mi, že jsem vtipálek, samá legrácka, že stojím za kasou a všechny furt rozesmívám,“ řekl Pešan, který stále občas jezdí na skateboardu.

Kdysi na něm jako kluk trávil hodiny. Zažil i U-rampy za hlavní poštou a na bývalém zimním stadionu. Centrum Mostu má na prkýnku projeté křížem krážem. Dodnes si vzpomíná, jak ho a další kluky strážníci vyháněli od Prioru. Prý patřil k prvním, kdo po zákazu jízdy na skateboardu v centru dostal v roce 2005 pokutu.

A právě na jeho životních zkušenostech a odpozorovaných situacích stojí jeho gagy. „Já mám takový zvláštní humor, krátké úderné věci. Není to dlouhý příběh, ale série fórů, které vycházejí ze života. Nekonstruuji žádné umělé vtipy. Občas sice něco malinko přibarvím, ale většina těch věcí se skutečně stala přesně tak, jak to říkám,“ vysvětlil.

Oceněná Klára Voldhonsová.
Učitelka z Mostu je v semifinále soutěže pedagogů. Bude bojovat o titul?

Politiku sice sleduje, ale moc do ní nerýpe. Podle něj je společnost už tak dost rozdělena a on nechce dalšími sarkasmy přilévat olej do ohně. „Já chci lidi prostě jen rozesmát a ne v nich vyvolávat nějaké otázky nebo debatu přímo na vystoupení,“ dodal.

Hodně mu pomáhá spolupráce s kluky z Vtípečků se zelím, kteří ho od první schůzky dost motivují a ukazují cestu vpřed. Pešan bavil lidi v Mostě, Litvínově, ale nejčastěji je v Praze, kde je řada klubů zaměřených na stand-up. Od nového roku má vystoupení skoro každý víkend. Do své Showdown si ho teď vzal Nikola Džokič, známý stand-up komik, moderátor a influencer.

Stand-up comedy je umělecká forma komediálního vystoupení, kdy účinkující (stand-up komik) ve stoje před živým publikem přednáší humorné či satirické monology, příběhy apod. K představení se zpravidla nevyužívá rekvizit, může však být doprovázeno neverbálně.

Stand-up není podle Pešana čirá improvizace. Většina fórů je předem napsaná a dlouho se precizuje. A pak je na divácích, aby vše posoudili. „Diváci jsou strašně důležití, stand-up nemůžete dělat sám. Není to modelářství,“ uvedl Pešan, který se stále považuje za začínajícího stand-up komika.

„Já jsem v tomhle hrozně sebekritický a kluci mě za to docela dost peskují,“ přiznal Mostečan. Trému prý na pódiu pořád cítí, ale čím dál míň, protože vystupuje pravidelněji. Příští měsíc bude s Vtípečky v pražském divadle Kámen. Nedávno byl s pěti kolegy v hudebním klubu Ponorka v Litvínově.