Výjezd z Litvínova na Klíny včera nepovolovala nejen dopravní značka zákaz vjezdu, kterou silničáři umístili doprostřed vozovky. Na místě asistovali i policisté, kteří dohlíželi, aby do hor již auta nejezdila. Několik řidičů se totiž i přes zákaz na uzavřenou silnici vypravilo. Mnoho z nich ale cestu nazvládlo a jen zkomplikovali práci silničářům.

„Musím se dostat na Mníšek, provozuji tam restauraci a navíc mám v domě psa,“ snažil se včera přesvědčit u zátarasy policisty starší muž, který se potřeboval dostat do hor.

Bez chleba

Do hor se včera řidiči nedostali ani z Horního Jiřetína, i tam silničáři vozovku nekompromisně uzavřeli.

Děti z Nové Vsi v Horách a Brandova se nedostaly do školy, autobus totiž do vrchu nevyjel. Stejně tak jako pekaři.

„Lidé jsou bez pečiva a bez chleba a děti jsou dnes doma,“ řekl včera starosta Brandova Jiří Mooz.

Vedení obcí ale nic nenechává náhodě, kdyby byl v horské oblasti nutný zásah lékařů a záchranná služba by se na místo nemohla dostat, pomohl by sněžný skútr nebo traktor.

K člověku v nouzi na skútru

„Policie České republiky je v pohotovosti a pokud by byl nutný zásah lékařů, máme domluvený sněžný skútr. Nebo by se muselo jet autem, před kterým by sníh odhrabával traktor,“ vysvětlil starosta Nové Vsi v Horách Jan Bejček, podle kterého je na vině uzavření silnice nejen sníh, ale hlavně nezkušení řidiči, kteří cestu zablokují a nemají s sebou ani lopatu.Starostova slova potvrdil i Josef Palán ze správy a údržby silnic.

„Řidiči na vozovku najeli i přes zákaz a cestu zatarasili, takže jsme ani s frézou nemohli projet. Nyní se začínáme dostávat k jednotlivým autům. Navíc stále fouká silný vítr,“ řekl včera odpoledne Josef Palán. Kdy ale bude silnice do hor opět průjezdná, sdělit nedokázal.

Štědrá sněhová nadílka zasáhla také Horní Jiřetín, Meziboří a Litvínov.

„Sníh musím odklízet třikrát denně,“ řekl včera Zdeněk Šimoníček z Horního Jiřetína, který měl před domem na sedmdesát centimetrů prašanu. I když v Horním Jiřetíně byly silnice průjezdné, chodníky město odklízet nestíhá. Nespokojení jsou i obyvatelé Litvínova.

„U našeho domu leží na silnici vrstva sněhu, který vůbec nestačí odklízet, silnice v podstatě splývá s okolím. Než jsem vyhrabala auto z parkovacího místa, kde mi ho během noci zahrnul sněhem ještě sypač, trvalo mi to půl hodiny,“ stěžuje si Monika Dvořáková.

Naopak na Meziboří jsou obyvatelé s odklízením sněhu velice spokojeni. „Každoročně to tady máme čisté a sníh je rychle odklizen,“ sdělila tamní obyvatelka Petra Králová, která čekala na autobus.