Obsazení ulic nepřizpůsobivými

Paní Olze vadí, že na třídě Budovatelů, od Prioru po Stovku, se shromažďují lelkující party „spoluobčanů", kteří neuhýbají chodcům. „Musíte je prosit, aby uhnuly," říká. Navrhuje vyhlášku zakazující sezení na ochozech.

Strach z nových přistěhovalců

Pan Jiří vlastní byt v bloku 37 u Stovky. Obává se, že tři sousední opuštěné domy, z nichž jeden se opravuje, obsadí nájemníci na dávkách. „Nikde v ČR se neosvědčilo koncentrování sociálně slabých," upozorňuje.

Obtěžující hluk z autodromu

Paní Jitka marně hledá klid. Bydlí v Souši, u autodromu. Hluk motorů ji deptá. Říká, že zátěž roste a má být hůř. „S rozpínavostí autodromu se musí něco dělat," tvrdí. Hovoří o petici požadující protihluková opatření.

Desítky Mostečanů si přišly na radnici stěžovat na takzvané nepřizpůsobivé obyvatele na třídě Budovatelů a ve Stovce, na možné stěhování dalších problémových rodin do Mostu a na nesnesitelný hluk z autodromu.

Podle mluvčích nespokojených obyvatel se uvažuje o peticích. Lidé žádají radnici o řešení a o pomoc. Někteří politiky tvrdě kritizovali za nečinnost. Svá trápení vyjádřili v emotivních projevech na zasedání zastupitelstva. Politici jim dali za pravdu.

Opět se otevřeně hovoří o krizi v celém Mostě. Podle politiků, a v tom se shoduje městská vláda i opozice, musí v sociální a správní oblasti pomoci stát a zákonodárci. Příliv problémových nezaměstnaných, dlužníků a deprivantů do Mostu má omezit například novela zákona, který zpřísní podmínky pro trvalé pobyty. Pracují na tom místní poslanci. Primátor Jan Paparega prohlásil, že brzy vznikne v Mostě pracovní skupina, která navrhne další konkrétní opatření. Očekává se, že se připojí obce a města z okolí, kde čelí stejným potížím. „Vytvoříme tlak na vládu s našimi poslanci," řekl primátor.

V minulosti vzniklo na Mostecku několik podobných iniciativ, ale řada lidí změny k lepšímu nepozoruje. Klid a větší pocit bezpečí jim nezajistily ani městské a evropské investice do sociálně vyloučených lokalit a do prevence.

K hluku radní uvedli, že začalo vyjednávání s autodromem. Z radnice odešel dopis s žádostí o nápravu. „Dopis opravdu přišel a daná věc se bude v nejbližší době projednávat," sdělila mluvčí autodromu Lada Laiblová.