Věci kolem využití Pilařského rybníku se prý konečně začnou hýbat. Obyvatelům to slibuje litvínovská radnice. Zatím je nádrž v majetku města vypuštěná a čeká na své další využití.

Město ještě v závěru loňského roku nemělo konkrétní záměr co s touto lokalitou udělat. „Letos už bychom ale v tomto směru měli mít jasno,“ řekla vedoucí odboru investic a regionálního rozvoje Eva Rambousková. Její slova potvrdil místostarosta Milan Šťovíček. „Zatím nevíme, jestli zachováme současnou vodní plochu, nebo jestli bude o něco menší,“ řekl. Dodal, že radnice tam má v plánu vytvořit oddychovou zónu. Konkrétní varianty se ale teprve budou zvažovat.

Bývalá nádrž, kterou město předloni po desetiletých peripetiích koupilo za 2,1 milionu korun od bývalého hokejového reprezentanta a dnes podnikatele Jordanise Karagavrilidise, prošla za dobu, co ji vlastní město, výraznou proměnou. Zmizel vysoký, divoce rostoucí porost, který pokrýval dno, a také množství odpadků. Teď čeká na studii, která určí její další podobu.

Lidé by tam rádi znovu viděli rybník a kolem park. „Jsem pro to, aby se tu obnovil rybník. Mohlo by být kolem něj pěkné posezení. Mohli by sem chodit i rybáři, kdyby v něm byly ryby,“ nechal se před časem slyšet Milan Pexa. „Jsem pro obnovení rybníka. Bylo tam krásně, hnízdily tam labutě, v zimě tam chodily děti bruslit,“ vzpomínala Veronika Bakovská. Jaroslav Kočka zase chtěl nechat díru bez vody. Navrhl tam vytvořit hřiště nebo nějakou jinou součást parku. Podle něj by to prostor oživilo.

Tahanice o cenu

Rybník byl jedním z nekonečných litvínovských příběhů. Když začala radnice jednat o koupi pozemku, chtěl za něj Karagavrilidis 5,8 milionu. K dohodě však bylo daleko, a tak slevil na 4,5 milionu. Ani to ale nestačilo, až v říjnu 2016 došlo k prodeji za 2,1 milionu korun.

Pilařský rybník Karagavrilidis koupil na přelomu tisíciletí od společnosti Schoeller. Město v té době pozemek nechtělo kvůli svým dalším investicím. „Dozvěděl jsem se náhodou z novin, že je na prodej, tak jsem ho koupil,“ vzpomínal podnikatel. Měl s ním velké plány. Coby známý a vášnivý rybář tu chtěl vybudovat rybářskou baštu. Nápad se mu ale nikdy nepodařilo uskutečnit. Rybník mezitím postupně pustl. Zmizela z něj voda a začal připomínat prales nebo skládku.

Karagavrilidis získal i areál vodní nádrže Bomba v Lomu, kde začal realizovat podobný záměr, o jakém mluvil v sousedním Litvínově. Proto nakonec rybník prodal.