Členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Iveta Theuserová z Mostu žádá po řediteli Stavebního bytového družstva Krušnohor Františku Rybovi omluvu a odškodné 50 tisíc korun. Důvodem je ředitelův urážlivý výrok, který loni v září otiskl celostátní týdeník Respekt.

V reportáži z období komunálních voleb mapující aktivity kritiků družstva a jeho kontroverzní politické tažení proti „lůze“ zazněl Rybův výrok, který na adresu Theuserové uvedl: „Ta cikánka prolhaná? Myslíte tu cikánku, co má IQ bublajícího bahna?“

„Dodnes jsem z toho v šoku. Nechápu, jak mě mohl takhle ponížit přímo ředitel Krušnohoru. Jeho výrok negativně ovlivnil můj soukromý a pracovní život. Pobouřilo to i mou rodinu, mé známé a odborníky, se kterými pracuji,“ sdělila Deníku Theuserová, která patří ke kritikům družstva a právní kroky na ochranu své osobnosti dlouho zvažovala.

„Nechtěla jsem se vláčet po soudech a mít proti sobě tak mocnou organizaci jako Krušnohor. Ale nemohu si to nechat líbit, i když ta nepravdivá a urážlivá slova o mně budou muset znovu zaznít,“ vysvětlila.

Její advokátka zaslala Rybovi počátkem července předžalobní výzvu, aby se do budoucna nactiutrhačných tvrzení zdržel, do 30 dnů zajistil na vlastní náklady v týdeníku uveřejnění omluvy a uhradil újmu. Pokud to neudělá, advokátka podá k soudu žalobu.

„Motivem užití takto expresivních nepřiměřených výrazů bylo zjevně znevážení a uražení klientky,“ stojí ve výzvě. Odvolává se i na úřední dopisy od Ryby, v nichž se do Theuserové už v minulosti navážel a označil ji za „hloupého člověka“. Ryba na dotaz Deníku předžalobní výzvu nekomentoval ani nesdělil, jak na ni hodlá reagovat. 

V SMS pouze upozornil, že Theuserová jako předsedkyně výboru SVJ utrácela peníze bez vědomí vlastníků bytů. „Ti ostatně zadali přípravu žalob a věřte, že z toho bude pořádná ostuda. Ono utratit za tři čtvrtě roku skoro milion za právníky a tak dále je opravdu na pováženou,“ sdělil Ryba.

Obvinění odmítá

Theuserová složité vnitřní spory v domě, které možná skončí u soudu, netají, ale nařčení ze špatného hospodaření v době jejího předsednictví odmítá. Podle ní nezávislé právní služby pomohly odhalit nesrovnalosti z dob, kdy obytný dům, kde bydlí, ještě spravoval Krušnohor. Zmínila třeba nepřehledné účetnictví a draze vysoutěženou firmu, která si kdysi v domě naúčtovala za vícepráce přes 200 tisíc korun, ale přitom je neudělala, což výbor oznámil policii.

„Hájila jsem zájmy vlastníků bytů, ale jeden z nich na výbor loni podal trestní oznámení a stala jsem se podezřelou kvůli údajnému porušování správy cizího majetku za právní služby, za které jsme ve skutečnosti zaplatili necelých půl milionu korun,“ řekla Theuserová, která se i v tomto případě bude právně bránit. Potupné výpady ředitele a osočování některými vlastníky podle ní souvisejí s tím, že se stala Krušnohoru nepohodlnou a že je Romka, proti kterým družstvo brojí.

„Narušilo to sousedské vztahy v domě, ve kterém bydlím 30 let. Ty vztahy už dohromady nedám. Odstěhovat se ale nechci, nebudu přece utíkat,“ dodala. Odhaduje, že ředitel se jí neomluví a začne soud.

Krušnohor už dříve pokárala za cílené zveřejňování protiromských příspěvků v jeho družstevním zpravodaji veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Poukázala na to, že zostuzující výroky jsou v moderní demokratické společnosti, jež má zachovávat respekt k lidským právům, nepřijatelné. Krušnohor se hájil tím, že pouze popisuje realitu.

Iveta Theuserová
Je jí 51 let. Je diplomovanou specialistkou v oborech sociální pedagogika a sociálně správní činnost. Vede sociální a protidrogovou poradnu v Janově. V lednu 2019 ji premiér Andrej Babiš jmenoval členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.